Nostalgicznie - muzycznie

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Nostalgicznie - muzycznie

Post autor: juka » 21 kwie 2009, o 16:42

Jako że temat dawnych muzycznych upodobań przewija się w różnych wątkach i jest niejako rozproszony, pozwolę sobie założyć osobny temat - jakie były wasze pierwsze fascynacje muzyczne?
Ja z mojego dzieciństwa (czyli lat 70) pamiętam oczywiście piosenki ówczesnych gwiazd estrady, rozmaite przeboje sopockich czy opolskich festiwali (kołobrzeskich też :smile:), ale pierwszą moją prawdziwą muzyczną fascynacją był Drupi. Moja starsza koleżanka była w nim śmiertelnie zakochana, miała jego płytę (do dziś pamiętam okładkę), więc katowałyśmy ją na okrągło. Dziś, po latach, z tego typu muzyką jest mi nie po drodze, Drupi wygląda jak stara Indianka, ale nadal lubię sobie włączyć:
http://www.youtube.com/watch?v=IGLPEafpBDo
Następne moje zauroczenie to był zespół Lady Pank, trwało to przez pierwsze trzy (czy nawet cztery) płyty do czasu zawieszenia działalności grupy po tzw. "incydencie wrocławskim". Potem się reaktywowali, zmieniali składy, ale ja już słuchałam ich nowych nagrań tylko incydentalnie.
Kolejny mój muzyczny idol to Bryan Adams, słuchałam go w latach 80, później już mniej, ale nadal lubię.
Również w latach 80 przeżyłam fascynację zespołem Def Leppard, miałam na kasetach kilka ich płyt (właściwie nadal gdzieś są, tylko już nie mam magnetofonu) i słuchałam na okrągło. Przeszło mi jakoś na początku lat 90 - zmarł jeden z członków zespołu, potem chyba się odrodzili i grają do dziś, ale straciłam ich z oczu.
No i moja ostatnia wielka młodzieńcza fascynacja - ta z kolei przetrwała :wink:. Pozostaję wierna tym panom już od dwudziestu paru lat :grin::
http://www.youtube.com/watch?v=Duoo4P3UTgk

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 21 kwie 2009, o 19:03

Iron Maiden. Wow. :!:

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 21 kwie 2009, o 21:23

oj dużo tego było może zaznaczę tylko najważniejsze, zresztą część pisałem w temacie o Niedźwiedziu i jego 3-kowej liscie.

na samiutkim początku to był Shaking Stevens.
gdzieś po drodze pamiętam "Lus blues, w niebie same dziury", Czerwone Gitary
no i słuchana do dziś Beatka Kozidrak. podobała mi się opera "Carmen".

Podstawówka: Roxette, Sandra, Bigcyc, Lady Pank, Małgorzata Ostrowska.
Początek szkoły średniej: Jean Michael Jarre (cała kolekcja),
poza tym Kazik, odkryłem Perfekt, Kasia Nosowska, wspomniane Leopardy
Utkwił mi też taki fajny kawałek na saksofon i gitarę słuchałem go, po latach okazało się że jest to smooth jazz - Kendy Dulfer "Lili was here".

pod koniec były już poważniejsze rzeczy - Marilion, The Cure, Ilussion, Sting, Floydzi, Metalica, The Roling Stones (słucham tego do dziś)

aż pewnego dnia przerwałem słuchanie "Listy", no bo leciał koncert jazzowy...

Dziękuje, to pisałem ja - delfin :wink:
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 21 kwie 2009, o 22:01

Pierwszy był zespół Bank z piosenką "Ciągle ktoś mówi coś" ;) To był mój mega hit w 6 klasie. Potem lubiłam m.in. Limahla, następnie zostałam na jakiś rok fanką Lady Pank, aż pod koniec 8 klasy znalazłam się na "Rock Arenie", gdzie wystąpił m.in. zespół Moskwa i wtedy zafascynowałam się punkiem, cold wave i różnymi rzeczami, które można było usłyszeć na liście przebojów Rozgłośni Harcerskiej. Pod koniec i klasy liceum coraz bardziej interesowałam się Joy Division, ale jednocześnie słuchałam metalu - w Rozgłośni Harcerskiej była "Muzyka Młodych", a tam m.in. Helloween, Running Wild. Słuchałam też Trójki i u Kaczkowskiego odkryłam Led Zeppelin, co z kolei zapoczątkowało długoletnie zainteresowanie muzyką przełomu lat 60. i 70.Oprócz tego new romantic i rock progresywny, bo akurat były na fali. W 3 klasie odkryłam Rush, któremu jestem wierna do dziś. O późniejszych czasach opowiem innym razem, chociaż muszę przyznać, że wielu wykonawcom z czasów liceum, a nawet niektórym z podstawówki jestem wierna do dziś.
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 21 kwie 2009, o 22:05

acha, no oczywiście Phil Collins - Land of confussion

Pink Floyd Another Brick in the Wall
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 22 kwie 2009, o 11:32

Moje najpierwsze muzyczne zauroczenia to głownie piosenki na płytach winylowych:Filipinki,składanki dziecięce.Bardzo lubiłam piosenkę "Hello panie chief".W drugiej klasie tata przywiózł kasetę z piosenka niemiecką o kurce Henneriecie,uwielbiałam ją.Potem razem z kuzynką zgłupiałyśmy na punkcie nagrań z lat 50.Efekt był taki,ze po jakimś czasie kaseta zdarła się. :smile: Potem podobały mi się Cindy Lauper,Nena,Paul Young,Madonna,Modern Talking,Europe.Potem nastała era śpiewających nastolatek i ścieżki z Dirty Dancing.W szkole średniej zmieniłam całkowicie sympatie muzyczne na rzecz metalu,rocka,alternatywy.Closterkeller,Slayer,Sepultura,Sztywny pal azji,The Cure,The Doors,Kobranocka.Dużo tego było,wszystkich nie pamietam.Jeździłam też na Bazuny.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 22 kwie 2009, o 11:56

mutant pisze:zafascynowałam się punkiem, cold wave i różnymi rzeczami, które można było usłyszeć na liście przebojów Rozgłośni Harcerskiej. .
Tez sluchalem tej listy, stare dobre czasy gdy Rozglosnia harcerska nadawala jeszcze w PR 4 . Rozglosnia miala chyba dwa wejscia w ciagdu dnia , poranne i popoludniowe od ok 15 do 16.15 . A sama lista byla nadawana chyba w srody popoludniu. W rozglosni harcerskiej uslyszalem poraz pierwszy Owsiaka ktory prowadzil wtedy Towarzystwo Przyjaciol Chinskich Recznikow i co roku w okresie Festiwalu w Jarocinie propagowal akcje "Uwolnic slonia". W PR 4 przed Rozglosnia Harcerska czyli tak od ok 14 do 15 byl Magazyn mlodziezowy "Miedzy nami" gdzie w przerwach miedzy rozmowami o sprawach mlodziezy tez puszczali fajna polska muzyke.
Oczywiscie sluchalo sie tez PR 3 a zwlaszcza Zapraszamy do Trojki ( do dzisiaj slucham ) W popoludniowym wydaniu byly tematyczne bloki muzyczne . Chyba od 17 do 17.30 i od 18.30 do 19. W kazdy dzien tygodnia inna muzyka. Podobnie jak w Tonacji Trojki ktore bylo nadawana w poludnie

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 22 kwie 2009, o 14:15

Oczywiście też słuchałam Rozgłośni Harcerskiej i jej listy, w pewnym okresie wolałam ją nawet od listy Trójki, pamiętam że audycję prowadził Paweł Sito i jakaś babka. W Programie IV miał też swój program "Bubloteka" Grzegorz Miecugow (chyba zanim poszedł do Trójki).
Pamiętam też audycje muzyczne Programu II (chyba głównego wtedy obok Trójki dostarczyciela muzyki) - "Wieczór płytowy" (chyba w niedzielę) i "Romantycy muzyki rockowej" (poniedziałek?). Z prowadzących pamiętam Bogdana Fabiańskiego (który puszczał głównie disco), Tomasza Szachowskiego i Tomasza Beksińskiego, potem pojawił się Jacek Demkiewicz. W Trójce takie płyty (podzielone na dwie części adekwatnie do długości kaset, żeby łatwo można było sobie nagrać) w ramach "Zapraszamy do Trójki" puszczał m.in. Marek Niedźwiecki, Marek Gaszyński, Paweł Sito. Pamiętam, że każdy dzień miał przypisany rodzaj muzyki, we wtorki była bodajże polska. Do dzisiaj mam gdzieś na kasecie "Master off puppets" z listą utworów czytanych przez Gaszyńskiego. Pamiętam, że z audycji Beksińskiego miałam też płyty Simple Minds, Icicle Works, Talk Talk, Ultravox, Fields Of The Nephilim, Clannad. W "Wieczorze płytowym" usłyszałam też pierwszy raz Pata Metheny. No i jeszcze jedno skojarzenie muzyczne, niestety z tragedią w tle: z powodu katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim M. Niedźwiecki zamiast tradycyjnej listy puścił wtedy płytę M. Oldfielda "Tubular bells" (koncertową wersję). Oldfielda znałam wówczas tylko z popowych piosenek typu "Moonlight shadow", natomiast ta muzyka tak mnie zauroczyła, że długo tej i dwóch następnych jego płyt ("Hergest Ridge", "Ommadawn") słuchałam non stop, w końcu jedna z kaset tak się zużyła, że zaczęła się wkręcać :smile:.
Jakoś na przełomie lat 80 i 90 radio przestało grać płyty w całości, pojawiły się inne rozgłośnie (z Listy Trójki przerzuciłam się wtedy na Listę Radia Zachód, ale od lat już nie słucham żadnych list), muzyka w radiu przestała być jedynym źródłem dostępu do płyt, bo rynek zalały kasety produkowane na potęgę przez rozmaite wytwórnie (zapewne bez żadnych licencji czy praw) - pamiętam, że w tej formie zaopatrzyłam się wtedy przynajmniej częściowo w dyskografię Deff Leppard, Scorpions, Kinga Diamonda, Deep Purple, Iron Maiden - gdzieś te kasety jeszcze mam.
Dzisiaj, gdy praktycznie wszystko można znaleźć w internecie, trochę śmieszne wydaje się to wcześniejsze przygotowywanie kaset, żeby nagrać płytę z radia albo wyczekiwanie na 10-minutowe "Przeboje Dwójki", żeby obejrzeć 3 teledyski - ale tak było :wink:.
PS. Ale się rozpisałam :wink:.

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 22 kwie 2009, o 15:18

Bubloteka chyba początkowo funkcjonowała pod nazwą Antylista. Zdaje się, że był konkurs na nazwę. Pamiętam jak przez wiele tygodni na pierwszej pozycji królował Bolter i "Daj mi tę noc". Nie wytrzymywałem ze śmiechu, jak Miecugow z A.P. Wojciechowskim (bodajże) opowiadali sobie teledyski np. jak to Stasiak w wideoklipie do piosenki "Szary wiruje pył" tańczy dookoła ogniska i płaszczyk mu się zapalił - stąd ten pył.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 22 kwie 2009, o 15:28

juka pisze:Oczywiście też słuchałam Rozgłośni Harcerskiej i jej listy, w pewnym okresie wolałam ją nawet od listy Trójki, pamiętam że audycję prowadził Paweł Sito i jakaś babka. k:.
Bozena Sitek.
A co Trojowych audycji w Zapraszamy do Trojki to tak we wtorek byla polska muzyka i prowadzil ja Majewski chyba Piotr mial na imie

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Post autor: juka » 22 kwie 2009, o 16:01

Faktycznie, to była Bożena Sitek i Piotr Majewski.
Ale popatrzcie, co znalazłam - listę audycji muzycznych z zawartością poszczególnych wydań, pamiętam wiele, niektóre nagrywałam.
PS. Czy "Wieczór płytowy" był, jak podają, w niedzielę od 22. 20 w programie IV (mi się kojarzy z II, niby zawartość i prowadzący się zgadza, ale...)?
Oto link:
http://gembon.rockmetal.art.pl/spis.htm
Edit:
Już znalazłam, od 86 roku "Wieczór płytowy" był w programie II od godz. 21.20, czyli dobrze pamiętałam :grin:.

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 22 kwie 2009, o 18:08

Pamiętam burzę jaka rozpętała się w "Wieczorze płytowym". Chodziło o sposób (czas) odtwarzania całych płyt. Najpierw odtwarzano utwory trwające łącznie do 30 minut, potem reszta (aby mozna było sobie płytę nagrać na kasetę C-60). Później zmieniono: najpierw do 90 minut a potem ew. pozostałe piosenki z płyty. W środku oczywiście przerwa na zmianę strony kasety. A ponieważ niektórzy mieli "kaseciaki", które średnio radziły sobie z kasetami C-90, wiec zrobił się dym, ale niestety nic się już nie dało zrobić ...

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 22 kwie 2009, o 18:46

I to słynne pytanie, czy Paweł Sito jest spokrewniony z Bożeną Sitek :)
Mnie też się wydaje, że Wieczór Płytowy był w pr. II.
Słuchałam głównie audycji Beksińskiego, choć akurat mój ulubiony do dziś zespół usłyszałam u Szachowskiego, który poza tym był znawcą jazzu, ale tam akurat puszczał rocka.
Z Beksia nagrywałam sobie też czytane przez niego tłumaczenia utworów i potem spisywałam. On często spisywał ze słuchu i było tam trochę błędów, ale o tym wtedy nie wiedziałam. Czasem zresztą sam się przyznawał, że czegoś nie dosłyszał.
Z Bubloteki natomiast pamiętam, jak tłumaczyli na różne języki tytuł piosenki Modern Talking "S.O.S. for love" i po czesku było "S.O.S. po lasku" ;)
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 22 kwie 2009, o 20:34

A swoja droga ciekawe co sie teraz dzieje z Bozena Sitek , Pawel Sito pracowal ostatnio( o ile nie byl nawet jej dyrektorem ) w Radiostacji ktora byla spadkobierca Rozglosci Harcerskiej

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 22 kwie 2009, o 21:03

Parę lat temu pisała w jakimś czasopiśmie dla kobiet, nie pamiętam jakim, ale nie było to nic obciachowego ;) Jakaś "Przyjaciółka", "Filipinka" czy coś.
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

ODPOWIEDZ