Fistaszki

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Helmutt » 3 cze 2008, o 05:19

gumisio pisze:Komiksy te mozna z powodzeniem kupic na Allegro. Filmy z fistaszkami byly dodatkami do gazet dla dzieci.
Wspomniane komiksy gdzieś do tej pory mam. Właśnie, ciekawe, czemu były one przerysowywane a nie były to oryginały z polskim tekstem....?
Z "fistaszkowych" filmów mam dwie płyty z kilkoma odcinkami serialu, sam serial oglądałem kiedyś w wersji niemieckiej na jakimś SAT-1 czy innym RTL. Szczególnie utkwił mi w pamięci odcinek gdy dzieciaki urządzały Halloween - miał taki klimat niemal jak z horroru.

Awatar użytkownika
Helmutt
Posty: 324
Rejestracja: 18 paź 2007, o 06:20
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Helmutt » 3 cze 2008, o 05:48

Znalazlem taka stronkę http://fistaszki-pl.blogspot.com/

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 3 cze 2008, o 08:53

W tym roku wydano tłumaczenia komiksów - widziałam w sklepach internetowych kilka pozycji, a podobno jest też gruba księga ze wszystkim (?), ale jeśli była w księgarniach, to szybko znikła. Może to legenda albo ktoś widział anglojęzyczne wydanie. W każdym razie widzę w rozpisce, że na rynku powinno być 6 części: Snoopy - 1 - Snoopy i sprawy życiowe
Snoopy - 2 - Snoopy i kwestia stylu
Snoopy - 3 - Snoopy i kwestia przyjaźni
Snoopy - 4 - Snoopy i porady życiowe
Snoopy - 5 - Była ciemna, burzliwa noc. Część 1
Snoopy - 6 - Była ciemna, burzliwa noc. Część 2
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

Awatar użytkownika
Rukia
Posty: 112
Rejestracja: 15 gru 2008, o 11:33
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Peaunuts

Post autor: Rukia » 18 gru 2008, o 14:29

A ja zbieralam oryginaly - po angielsku z lat 50' i 60' - mam juz kilkanascie z ok 80, co wyszly :) Postaram sie wrzucic zdjecia okladek :)

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 27 kwie 2010, o 10:10


Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 27 kwie 2010, o 13:32

"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".


Jeż Jerzy
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2004, o 18:17
Kontakt:

Post autor: Jeż Jerzy » 2 maja 2010, o 18:26

Była jeszcze mała książeczka:

Fistaszki
Zapraszam do Muzeum dobranocek PRL-u

obreb
Posty: 307
Rejestracja: 7 lis 2005, o 09:39

Post autor: obreb » 30 lip 2010, o 08:04

Arturo N. pisze:Pamiętam, że od jakiegoś czasu nazywało się toto seria z Alikiem -i były sygnowane takim znaczkiem pies (dalmatyńczyk) w stalówce. Z zeszytu "Psia Dola" pamiętam radzieckie opowiadanie "Psi Parów" o bezdomnych psach. Pod koniec psy były wyłapywane przez hycla. Koszmar pełen wzruszeń.

To były "Zabawy z Alikiem". Seria zmieniła nazwę na właśnie taką od zeszytu Podróże z Przygodą

Poza tym w 1990 r. ukazała sie mała, gruba książeczka (wielkości pudełka zapałek), z twardą okładką i w kolorze: fistaszki. Zawierała ona fragmenty 1,2 i 3 "spotkania"

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Pistaszki

Post autor: Doctor_Who » 27 lis 2014, o 16:29

w każdym tomiku przedstawieni byli inni bohaterowie, lecz nie wiedzieć czemu, przerysowywani z oryginału przez niejakiego Mirosława Malcharka :) Pamiętam, że były takie tomiki:

1. Fistaszki - pierwsze spotkanie
2. Fistaszki - trzecie spotkanie
3. Kolorowe bajki
4. Mafalda i jej paczka
5. Telejeleń
6. Tarzan wśród małp (typowy komiks, dla starszych, od tego numeru w kolorze!)
7. Podróże z przygodą
8. Psia dola
9. Powrót Tarzana
Pamiętam jedną historię z tychże tomików "Fistaszki w Polsce'' (!), w którym bohaterowie chcieli odwiedzić nasz piękny kraj i szukali o nim informacji. Np. oglądali zdjęcie juhasa z kapeluszem z piórkiem, ciupagą i fajką i wysnuli wniosek, że w Polsce też żyją Indianie (palą fajki pokoju, noszą pióropusze i tomahawki :mrgreen:).

Z tych numerów kojarzę również historyjkę w której występował... Bóg tworzący świat. Taki łysy dziadek z brodą i długą szatą, bardzo prosto narysowany. Parę lat później (chyba już po upadku komuny), w TV widziałem film animowany, być może francuski lecz głowy nie dam, w której występowała identyczna postać Boga, film był wierszowany (''posiał dobry Pan Bóg pszenicy na polu, lecz złośliwy diabeł nasiał w niej kąkolu'' i coś w ten deseń), więc wynika z tego, że ta postać też została przerysowana SKĄDŚ przez polskiego autora.
radzieckie opowiadanie "Psi Parów" o bezdomnych psach. Pod koniec psy były wyłapywane przez hycla. Koszmar pełen wzruszeń.
Na tej historii autentycznie się popłakałem.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Fistaszki

Post autor: qba83 » 2 gru 2014, o 22:43

miałem kilka komiksów. Grałem także w grę komputerową Snoopy, gdzie byli bohaterowie Fistaszków. Snoopy miał m.in pomóc odnaleźć kocyk Linusowi. W gre tą grałem na początku lat 90.

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Fistaszki

Post autor: gumisio » 26 sty 2018, o 21:10

Dla sympatyków Fistaszków jest jeszcze pozycja obowiązkowa - niestety dość kosztowna. Chodzi tu o zbiór wydawanych serii "Fistaszki zebrane". Jest to zbiór chyba 15 tomów Fistaszków. Każdy tom to 2 lata i 300 stron. Niestety - jak zajrzycie na allegro to ceny starych tomów - tych pierwszych części powala bo może się skończyć na 300 złotych za tom. Co ciekawe - wydawnictwo nie przewiduje kolejnego wydania czyli jest to tzw. biały kruk wśród Fistaszków. Było tylko jedno wydanie i koniec - stąd te ceny. Ja posiadam 9 tomików. Nie posiadam chyba pierwszych czterech więc muszę się szykowac na solidny wydatek ... pewnie jeszcze wyjdą ze dwa tomiki i to będzie wszystko. Ale naprawdę warto je mieć ... fantastycznie się je czyta :)
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Fistaszki

Post autor: qba83 » 27 sty 2018, o 01:32

Miałem jakieś tomy fistaszków. Grałem także w grę komputerową Snoopy, jedna pierwszych gier w jakie grałem ok 1991 - 1992r.

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Fistaszki

Post autor: gumisio » 27 sty 2018, o 08:56

Taaa ... Snoopiego to i ja pamiętam na komputerze ... bodajże to było wtedy na leciwych PC-tach

https://www.youtube.com/watch?v=8aBTMV32FEA

ale jeszcze była inna wersja - bardziej typu adventure :)
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Fistaszki

Post autor: Doctor_Who » 4 lut 2018, o 09:27

Fistaszki, a przynajmniej Snoopy były też chyba w jajkach-niespodziankach. Sam miałem Snoopy'ego :).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

ODPOWIEDZ