Kultowe amerykańskie sitcomy z lat 80 (i nie tylko)

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Kultowe amerykańskie sitcomy z lat 80 (i nie tylko)

Post autor: Kamila » 4 lis 2010, o 20:11

Ciekawa jestem, jakie macie z tym hasłem skojarzenia ? Co pamiętacie ? Co oglądaliście ?
Kilka pierwszych z brzegu : "Alf", "Pełna chata", "Kate i Allie", "Dzieciaki, kłopoty i my", "Krok za krokiem", "Webster" i wiele innych (dorzucajcie, jak pamiętacie - chodzi mi głównie o przełom lat 80 i 90 w Polsce, ale nie tylko i niekoniecznie). Pamiętam okres, że (prawie?) codziennie jakiś sitcom leciał na dwójce, około 9 i powtarzali ok.16.

Z tych, co wymieniłam, najbardziej lubiłam "Pełną chatę". Może dlatego, że dziecięcy bohaterowie byli mi najbliżsi - dziewczynki, w wieku zbliżonym do mnie itp. Poza tym, nigdy nie przepadałam za, że tak powiem, "głupawymi" komediami, a "Pełna chata" była jeszcze względnie "poważna" (serio), jak na ten gatunek. Po raz pierwszy pokazywana w TVP2, w sobotnie popołudnia.

"Kate i Allie" - chyba niewielu to pamięta. Ja sama - niewiele, poza tym, o czym tak ogólnie był. Pamiętam jednak jakieś takie ciepło emanujące od tego serialu. Pamiętam, że leciał w piątki rano i popołudniu na drugim programie.

"Alf" - kultowy, wiadomo. Pierwsze moje zetknięcie z Alfem, to był film bożonarodzeniowy o Alfie, który w szpitalu pomaga chorym dzieciom. Z tego, co pamiętam, to pokazany w TVP jeszcze przed emisją serialu. Poniedziałki, TVP1.

"Dzieciaki, kłopoty i my" - też kultowy. Pokazywany w czwartki bodajże.

"Krok za krokiem" lubiłam, ale bez zachwytów.

"Webster" - o murzynku, adoptowanym przez białych. Chyba na Polsacie pokazali kilka odcinków.

Jest jeszcze zapewne wiele tytułów. Bardziej współczesnych nie wymieniam, bo to nie "nostalgia", a poza tym, jak znam, to tylko tytuły, bo w drugiej połowie lat 90 raczej sitcomów nie oglądałam. Ale, jak wam się miło kojarzy, to wrzucajcie.

A dla chcących powspominać w/w serie, powiem, że sporo całych odcinków można znaleźć na YouTube (wygodnie jest znać tytuły odcinków - www.epguides.com , bo to one są głównie w nazwie). Polecam też serwis Veehd. Linków nie podaję, bo nie można, ale kto chce - znajdzie, prawda ? ;)

Awatar użytkownika
80man
Posty: 207
Rejestracja: 13 lis 2010, o 09:36
Lokalizacja: ... tu i tam

Re: Kultowe amerykańskie sitcomy z lat 80 (i nie tylko)

Post autor: 80man » 25 lis 2010, o 09:12

Kamila pisze:Ciekawa jestem, jakie macie z tym hasłem skojarzenia ? Co pamiętacie ? Co oglądaliście ?
Kilka pierwszych z brzegu : "Alf"
Do dziś moge ogladać ten serial o perypetiach tego kosmity :lol:
A dla mnie numerem jeden wśród sitcomów jest Świat według Bundych :!: Ed O'Neill zagrał świetną rolę takiego nieudacznika pechowca po którym i na którym wszyscy "wszystko" wieszają.
U nas w Polsce emitowany w latach 90' choć powstał w latch 80 w Stanacjh Zjednoczonych.
Man kann Dir den Weg weisen, aber gehen musst Du ihn selbst.
- Można wskazać Ci drogę, ale pójść nią musisz sam.

Obrazek

vutik
Posty: 50
Rejestracja: 24 mar 2007, o 00:29
Lokalizacja: Kraków

Post autor: vutik » 29 lis 2010, o 00:06

Z "Alfa" przypominam sobie jedną ze "złotych myśli" głownego bohatera:
Jeżeli czegoś nie da się naprawić, to być może to w ogóle nie jest zepsute?
:lol:

Gutex
Posty: 23
Rejestracja: 8 lut 2010, o 00:56
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Gutex » 2 gru 2010, o 23:49

Webster do kitu tyle lukru w tym było że cukrzycy można było się nabawić. Bundy'ch niedawno Polsat powtarzał i byli dodawani na DVD do TV OK.
Ja lubiłem "Dzień za dniem" - czyli jak nazywało się w okolicy Corky.
Kate i Allie był fajny tak jak Alf . I tak naj lepsze były i są z tej epoki Cudowne lata (Winnie)
Gutek

Krzychu
Posty: 225
Rejestracja: 11 maja 2006, o 06:47
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Post autor: Krzychu » 3 gru 2010, o 12:04

Gutex pisze:Webster do kitu tyle lukru w tym było że cukrzycy można było się nabawić. Bundy'ch niedawno Polsat powtarzał i byli dodawani na DVD do TV OK.
Ja lubiłem "Dzień za dniem" - czyli jak nazywało się w okolicy Corky.
Kate i Allie był fajny tak jak Alf . I tak naj lepsze były i są z tej epoki Cudowne lata (Winnie)
W poście jest mowa o sitcomach
Problem w tym że seriale "Dzień za dniem" i "Cudowne lata" nie były sitcomami ani typowymi komediami. Raczej zaliczyłbym je podobnie jak nadawany później serial BH 90210 do seriali obyczajowych z tzw. misją.

Awatar użytkownika
80man
Posty: 207
Rejestracja: 13 lis 2010, o 09:36
Lokalizacja: ... tu i tam

Post autor: 80man » 3 gru 2010, o 15:18

Allo Allo, to kolejny sitcom, ktorego tu zabrakło! U nas jeśli dobrze kojarzę był emitowany w latach 90' osobiście nie oglądałem tego serialu zdarzyło się może ze dwa trzy odcinki obejrzeć :roll: Z tego co zapamiętałem to bohaterowie tak śmiesznie akcentowali niektóre słowa :lol:

Harry i Hendersonowie przygody wielkiej stopy, to chyba też był sitcom?
Man kann Dir den Weg weisen, aber gehen musst Du ihn selbst.
- Można wskazać Ci drogę, ale pójść nią musisz sam.

Obrazek

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Post autor: Misiek :) » 5 gru 2010, o 16:23

80man pisze:Allo Allo, to kolejny sitcom, ktorego tu zabrakło!
Bo jest brytyjski a nie amerykański :mrgreen:

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 10 gru 2010, o 15:04

Dorzucam M*A*S*H'a, The Cosby Show, Roseanne.

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 11 gru 2010, o 08:50

MASH powala mnie na nogi do tej pory :grin: :grin: Pierce (Sokole OKO) i McIntyre nie do podrobienia. W ubiegłym roku powtarzała serial telewizyjna Dwójka.

Tutaj ciekawa strona poświęcona serialowi: http://4077.prv.pl/

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kamila » 12 gru 2010, o 16:38

A propos seriali komediowych w ogóle. Było też coś, co się nazywało "Biuro, biuro". Mówi Wam to coś ?

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 12 gru 2010, o 17:59

Alan Alda (Sokole Oko) to bardzo wszechstronny aktor potrafił zagrać takiego dowcipniejsza albo psychopatę w dramacie teatralnym, prowadził też program popularnonaukowy
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Eryk75
Posty: 1468
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Eryk75 » 12 gru 2010, o 19:08

Kamila pisze:A propos seriali komediowych w ogóle. Było też coś, co się nazywało "Biuro, biuro". Mówi Wam to coś ?
Serial produkcji RFN-owskiej o biurze ... :lol: . Nudny jak flaki z olejem, nie dało się tego oglądać. Leciał chyba w TVP2 w niedzielę lub w poniedziałki.

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=qaHNHNQ9KQg

Awatar użytkownika
vanilia100
Posty: 212
Rejestracja: 5 sty 2009, o 15:03

Post autor: vanilia100 » 12 gru 2010, o 19:39

Murphy Brown, Kariera Rosie O'Neill
Ostatnio zmieniony 12 gru 2010, o 20:27 przez vanilia100, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
vanilia100
Posty: 212
Rejestracja: 5 sty 2009, o 15:03

Post autor: vanilia100 » 12 gru 2010, o 20:16

Nie wiem w jakim temacie to zamieścić, a to bardzo ciekawa stronka, z której wynika, że większość seriali tu wymienianych była emitowana w Polsce na początku lat 90-tych.
Archiwalne ramówki stacji telewizyjnych i radiowych
http://forum.satkurier.pl/viewtopic.php ... 50#p346198

A tu perełka:
http://forum.satkurier.pl/viewtopic.php ... 65#p351519

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 12 gru 2010, o 20:34

Był jeszcze serial komediowy niemiecki Bagdad cafe
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

ODPOWIEDZ