Artykuly spozywcze z dawnych lat

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Robi » 10 sty 2011, o 14:19

80man pisze:W czasach PRL nazwę Konsumy przyjęło Przedsiębiorstwo Gastronomiczno-Handlowe, tworzące sieć sklepów i stołówek dla pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.[/i][/b]
Może o to chodzi :?: :wink:
No o to ,ja je pamietam z lat 70/80

Awatar użytkownika
80man
Posty: 207
Rejestracja: 13 lis 2010, o 09:36
Lokalizacja: ... tu i tam

Post autor: 80man » 10 sty 2011, o 15:42

Robi pisze:
80man pisze:W czasach PRL nazwę Konsumy przyjęło Przedsiębiorstwo Gastronomiczno-Handlowe, tworzące sieć sklepów i stołówek dla pracowników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa.[/i][/b]
Może o to chodzi :?: :wink:
No o to ,ja je pamietam z lat 70/80
To ja z takim sklepem w latach 80' nie koniecznie spożywczym spotkałem się w Ćmielowie! Byłem z klasą na wycieczce w fabryce porcelany i chciałem mamie zrobić niespodziankę bo jakoś to przed ósmym marca było i zaszliśmy do sklepu takiego firmowego i pani oznajmiła nam że niczego nie może nam sprzedać gdyż jest to dla pracowników i ich rodzin :sad: I cholera wziąła niespodziankę, a taki byłem pełen nadziei ten u śmiech na twarzy mamy kiedy jej przywiozę taki bibelocik :!: Bezcenne :wink:
Spożywek nie kojarzę może w dużych miastach typu Warszawa, Łódź, Wrocław... istniały takie "sklepiki" :?:
Man kann Dir den Weg weisen, aber gehen musst Du ihn selbst.
- Można wskazać Ci drogę, ale pójść nią musisz sam.

Obrazek

Awatar użytkownika
Natuś-77
Posty: 781
Rejestracja: 21 lis 2006, o 15:50
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Natuś-77 » 13 sty 2011, o 09:18

Sporo fajnych eksponatów na stronie: http://zspu.republika.pl/
w zakładce Społem i Wino.

basia33ster
Posty: 46
Rejestracja: 9 sty 2011, o 19:57
Lokalizacja: Kraków/UK

Post autor: basia33ster » 13 sty 2011, o 12:37

Natuś, znalazłam tam jedną z moich ulubionych czekolad i cukierki!

A w innych zakładkach wielkie zdjęcie pieców i kominów Nowej Huty.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 23 sty 2011, o 21:38

80man pisze: To ja z takim sklepem w latach 80' nie koniecznie spożywczym spotkałem się w Ćmielowie! Byłem z klasą na wycieczce w fabryce porcelany i chciałem mamie zrobić niespodziankę bo jakoś to przed ósmym marca było i zaszliśmy do sklepu takiego firmowego i pani oznajmiła nam że niczego nie może nam sprzedać gdyż jest to dla pracowników i ich rodzin :sad: I cholera wziąła niespodziankę, a taki byłem pełen nadziei ten u śmiech na twarzy mamy kiedy jej przywiozę taki bibelocik :!: Bezcenne :wink:
Spożywek nie kojarzę może w dużych miastach typu Warszawa, Łódź, Wrocław... istniały takie "sklepiki" :?:
Moja ulubiona firma. :lol:
Nigdy w życiu bym tam nie zabrała mojej klasy, bo dostałabym chyba dożywotni zakaz zakupów w tej firmie. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Faktycznie, przykre to było.

Awatar użytkownika
80man
Posty: 207
Rejestracja: 13 lis 2010, o 09:36
Lokalizacja: ... tu i tam

Post autor: 80man » 28 sty 2011, o 14:16

Znalazłem ostatnio w jednej z gazet taki ciekawy artykuł o sklepach Pewex Baltona! Tytuł artykułu Za szybą Pwexu
Przytoczę fragment z tego artykułu.
W czasach Polski Ludowej luksus miał zupełnie inne znaczenie niż dziś. Polacy nie mieli bardzo rozbuchanych ambicji finansowych, bo nie wiedzieli jak i po co zarabia się miliony. Luksus na miarę obywatela Polskiej Rzeczpopspolitej Ludowej można było zatem poczuć odwiedzając np. tzw. Pewex i to musiało wystarczyć. Dobry papieros, zapach markowej wody kolońskiej i do tego zagraniczna gazeta z Empiku.... I już wielki świat stawał się bliższy...

W dalszej części artykułu pisza że...Pierwotną formą Pewexów były sklepy Galux z towarami luksusowymi sprzedawanymi za złotówki :!: Nijak nie mogę skojarzyć tego sklepu może to te konsumy o których mowa była wcześniej :?: :roll:
Man kann Dir den Weg weisen, aber gehen musst Du ihn selbst.
- Można wskazać Ci drogę, ale pójść nią musisz sam.

Obrazek

basia33ster
Posty: 46
Rejestracja: 9 sty 2011, o 19:57
Lokalizacja: Kraków/UK

Post autor: basia33ster » 30 sty 2011, o 19:41

Można wiedzieć, w której z gazet?;)

Awatar użytkownika
kuba70
Posty: 308
Rejestracja: 29 lis 2008, o 18:51
Lokalizacja: UK

Post autor: kuba70 » 30 sty 2011, o 20:46

80man pisze: Nijak nie mogę skojarzyć tego sklepu może to te konsumy o których mowa była wcześniej :?: :roll:
Przedsiębiorstwo Gastronomiczno-Handlowe "Konsumy" to była nazwa własna przedsiębiorstwa zaopatrującego służby mundurowe w mundury właśnie, prowadzącego stołówki "zakładowe" w komendach MO itp.

Coś tam o sklepach Gallux mi dzwoni pod kopułą, na 100% od niej wzięła się nazwa programu Gallux Show Olgi Lipińskiej.

Awatar użytkownika
80man
Posty: 207
Rejestracja: 13 lis 2010, o 09:36
Lokalizacja: ... tu i tam

Post autor: 80man » 5 lut 2011, o 08:50

basia33ster pisze:Można wiedzieć, w której z gazet?;)
Był to Tygodnik Radomski nr.3 z 19 stycznia rok 2011.
Man kann Dir den Weg weisen, aber gehen musst Du ihn selbst.
- Można wskazać Ci drogę, ale pójść nią musisz sam.

Obrazek

anna
Posty: 35
Rejestracja: 29 gru 2009, o 16:40

Re: Artykuly spozywcze z dawnych lat

Post autor: anna » 18 lut 2011, o 14:11

"Gallux. Delikatesy od odzieży i galanterii." Olgierd Budrewicz "Zdumiewająca Warszawa", wydanie z 1968r.

Awatar użytkownika
80man
Posty: 207
Rejestracja: 13 lis 2010, o 09:36
Lokalizacja: ... tu i tam

Re: Artykuly spozywcze z dawnych lat

Post autor: 80man » 28 lut 2011, o 11:39

30 lat temu PRL-owskie władze wprowadziły kartki na mięso i wędliny. Od 28 lutego 1981 roku, przez ponad osiem lat, artykuły te można było nabywać po cenach urzędowych tylko w ograniczonych ilościach. Reglamentacja towarów była wynikiem silnych niedoborów na rynku. Już wcześniej, w 1976 roku, rząd Piotra Jaroszewicza wprowadził kartki na cukier. Na skutek stale narastających trudności gospodarczych, system kartkowy stopniowo rozszerzano - 28 lutego 1981 roku wprowadzono kartki na mięso, a 30 kwietnia tego samego roku - także na wszelkie przetwory mięsne oraz masło, mąkę, ryż i kaszę. :wink:

cytat:onet
Man kann Dir den Weg weisen, aber gehen musst Du ihn selbst.
- Można wskazać Ci drogę, ale pójść nią musisz sam.

Obrazek

Awatar użytkownika
Zbrozło
Posty: 37
Rejestracja: 6 lut 2008, o 11:44

Re: Artykuly spozywcze z dawnych lat

Post autor: Zbrozło » 10 mar 2011, o 12:20

To tylko patrzeć jak nam Tusk albo UE wprowadzi kartki na cukier ponownie. Podobno jakaś panika wybuchła i ludzie wykupują masowo cukier.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Artykuly spozywcze z dawnych lat

Post autor: Elle » 10 mar 2011, o 16:09

A na ileż te zapasy wystarczą. Potem będzie się wyrzucać, bo wołki zbożowe, pajączki, itp...

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Artykuly spozywcze z dawnych lat

Post autor: Robi » 10 mar 2011, o 16:38

Elle pisze:A na ileż te zapasy wystarczą. Potem będzie się wyrzucać, bo wołki zbożowe, pajączki, itp...
Dokladnie

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Re: Artykuly spozywcze z dawnych lat

Post autor: Misiek :) » 10 mar 2011, o 20:18

Na jedynce (radiowej) jakiś kierowca przysłał smsa, że dzisiaj we Frankfurcie nad Odrą cukier był po 60 centów czyli niecałe 2.40PLN :mrgreen:
A unas 4.99 ... :shock:
Całe szczęście że praktycznie nie używamy cukru 8)

ODPOWIEDZ