Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w prl-u)

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w prl-u)

Post autor: Xiomo23 » 4 cze 2011, o 06:45

WIECZORYNKI EMITOWANE W TVP

1. Biały delfin Um (org. Oum le Dauphin Blanc)
2. Wiwat skrzaty (oryg. David el Gnomo / The World of David the Gnome)
3. Dommel (oryg. Cubitus)
4. Krecik (oryg. Krtek)
5. Banda Owidiusza (ang. Ovide)
6. Strachy na lachy (ang. Groovie Goolies)
7. Herkules i Pif (oryg. fran. Pif et Hercule / ang. Spiff and Hercules)
8. Pająk chwat wszystkich brat (oryg. Vízipók-csodapók)
9. Wuzzle (oryg. ang. The Wuzzles)
10. Mapeciątka (oryg. The Muppet Babies)
11. Fraglesy (oryg ang. Fraggle Rock) Fraggles
12. Smerfy (fr. Les Schtroumpfs, ang. The Smurfs, dla zainteresowanych cze. Šmoulové, węg. Hupikék Törpikék ;p
13. Gumisie (ang. Disney's Adventures of the Gummi Bears) cze. Gumkáči
14. Brygada RR (ang. Rescue Rangers)
15. Bałwanek Buli (oryg Bouli)
16. Muminki (Moomin)
17. Kubuś Puchatek (ang. Winnie-the-Pooh)
18. Wodnik szuwarek (oryg. cze. Rákosníček)
19. Bajki z mchu i paproci (Zwirek i Muchomorek)
20. Rusałka Amelka (oryg. cze.Ríkání o víle Amálce) inny O víle Amálke
21. Gajowy Rabatko (oryg. O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi)- O gajowym Chrobotku i jeleniu Wietrzniku
22. Makowa panienka (oryg. O makové panence)
23. Przygody rozbójnika Rumcajsa (oryg. O loupežniku Rumcajsovi)
24. Przygód kilka wróbla Cwirka
25. Marceli szpak dziwi się światu
26. Zaczarowany ołówek
27. Pomysłowy wnuczek
28. Pomysłowy Dobromir
29. Reksio
30. Bolek i Lolek
31. Kangurek Hip-Hop
32. Pampalini łowca zwierząt (po czesku Slavný lovec Pampalini ;p)
33. Wyprawa Baltazara Gąbki
34. Misja profesora Gąbki
35. Przygody kota Filemona
36. O czym szumią wierzby (ang. The Wind in the Willows)
37. Opowiadania muminków (ver. Polska)
38. Miś Uszatek
39. Kasztaniaki
40. Ośmiorniczki z II piętra (Chobotnice z druhého patra)
41. Przygody misia Colargola
42. Psi żywot (Štaflík a Špagetka) Szczudlik i Bagietka
43. Pszczółka Maja (The Adventures of Maya the Bee / German: Die Biene Maja)
44. Wilk i zając (ros. "Ну, погоди!" – Nu, pogodi!)
45. Troskliwe misie (ang. The Care Bears)
46. Kolorowy świat Pacyka
47. Podróże kapitana Klipera
48. Sąsiedzi- Pat a Mat A je to!
49. Przygody koziołka Matołka
50. Wyspa niedźwiedzi (ang. The Bear's Island; fr. L'Ile Aux Ours)
51. Tukany na tropie (oryg. Toucan 'Tecs)
52. Przygody Pompona (oryg. Pom Pom Mesei)
53. Bajki Wornera Brosa (Królik Bugs i przyjaciele / Zwariowane melodie (Kaczor Duffy, Speedy Gonzalez, Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr (Wile E. Coyote and Road Runner), Skunks Pepé Le Swąd (ang. Pepé Le Pew), Kogut Leghorn (Foghorn Leghorn), Przygody Sylwestra i Tweety (ang. The Sylvester & Tweety Mysteries), Diabeł Tasmański / Taz-mania (ang. Tasmanian Devil)
54. Bajki Hanna-Barbery (Miś Yogi, Wally Gator, Kocia ferajna dawniej Kot Tip-Top (ang. Top Cat), Loopy de Loop, Snooper and Blabber, Wredniak i Bałwan (Dastardly i Muttley ang. Dastardly and Muttley in their Flying Machines), Goryl Magilla (ang. Magilla Gorilla); Pixie, Dixie i Pan Jinks (ang. Pixie and Dixie and Mr. Jinks), Augie Piesek i Piesek Tata (ang. Augie Doggie and Doggie Daddy), Pies Huckleberry (ang. Huckleberry Hound); Droopy, superdetektyw (ang. Droopy, Master Detective), Flinstonowie, Jetsonowie, Kosmiczny duch, Tom i Jerry i wiele wiele innych)
55. Kacper i przyjaciele (ang. Casper & Friends)
56. Mali mieszkańcy wielkich gór / Dżeki i Nuka (org. Seaton dôbutsuki: Kuma no ko Jacky)
57. Myszka Miki i Kaczor Donald zapraszają na film (ang. Walt Disney's Mickey and Donald, 1988): (Goofy, Chip & Dale)

Inne bajki emitowane w TVP

1. Foczka zwana Śnieżkiem (oryg. Bibifoc)
2. Ordy (oryg. Ordy les grandes découvertes)
3. Było sobie życie (fr. Il Etait Une Fois... La Vie, ang. Once Upon a Time... Life)
4. Tajemnicze złote miasta (jap. Taiyō no Ko Esuteban, tytuł fra. Les Mystérieuses Cités d'or, oryg. The Mysterious Cities of Gold )
5. Trzy misie (prod. Polska)
6. Willy Fogg w 80 dni dookoła świata (Spanish: La vuelta al mundo de Willy Fog / Around the World with Willy Fog)
7. Wędrowki Pyzy
8. Moto-myszy z Marsa (ang. Biker Mice from Mars)
9. Denver ostatni dinozaur (oryg. Denver, the Last Dinosaur)
10. Szagma albo Zaginione światy (oryg. Les Mondes Engloutis)
11. Świąteczne zabawki (oryg. The Christmas Toy)
12. Spider-man i przyjaciele (Spider-Man and His Amazing Friends)
13. Nowe przygody He-Mana (ang. The New Adventures of He-Man)
14. Widget
15. Kacze opowieści lub Siostrzeńcy kaczora Donalda (ang. DuckTales)
16. Super Balu (Super Baloo ang. TaleSpin)
17. Niezwykła opowieśc Nilsa Holgersona- The Wonderful Adventures of Nils (oryg. Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige)
18. Wojownicze Żółwie Ninja (ang. Teenage Mutant Ninja Turtles)
19. Gdzie jest Wally? (ang. Where's Waldo?)
20. Kapitan Planeta
21. The adventures of Superboy (1960)
22. Batman: The Animated Series (1992)
23. Zamek Eureki (ang. Eureeka's Castle)
24. Plastusiowy pamiętnik
25. Spejbl a Hurvínek
26. Broučci
27. Broučkova rodina
28. Piaskowy Dziadek (oryg. niem. Unser Sandmännchen- Sandman)
29. Veselé Vánoce přejí chobotnice
30. Maurycy i Hawranek
31. Sandokan (oryg.hiszp. Sandokân 1992)

Filmy i seriale dla młodzieży

1. Arabela
2. Emil z Lönnebergi (oryg. Emil i Lönneberga)
3. Piaskowy Stworek ("Five Children and It" lub "The Sand Fairy")
4. Spuk von draußen
5. Partnerzy (oryg. Sidekicks)
6. Nieustraszeni (Les Intrépides)
7. Powrót z Góry Czarownic (oryg. Return from Witch Mountain)
8. Janka
9. Urwisy z doliny Młynów
10. Klementynka i Klemens - gęsi z Doliny Młynów
11. Dzień za dniem (oryg. Life Goes On)
12. Gapulka (oryg. Bambul'kine dobrodružstvá)
13. Niebezpieczna zatoka (ang. Danger Bay)
14. Tajemnicza wyspa (oryg. Mysterious Island) 1995
15. Katarzyna (oryg. Catherine)
16. Pan Tau (Mr. Tau)
17. Majka z obłoków (słow. Spadla z oblakov)
18. Nikogo nie ma w domu (oryg. Nikto nie je doma)
19. Dziewczyna i chlopak
20. Cudowne dziecko
21. Rodzice, miejcie się na baczności (ang. The Parent Trap)
22. Przyjaciele wesołego diabła
23. Pumuckl
24. Przybysze z Matplanety / Sigma i Pi
25. Robin z Sherwood (oryg. Robin of Sherwood)
26. Rodzice, miejcie się na baczności (ang. The Parent Trap)
27. Siedem życzeń
28. Piątek z Pankracym
29. Okienko Pankracego
30. Alf

Niedzielny Teatr Młodego Widza:
1. Ballada o Kasi i drzewie (Główną bohaterką była dziewczynka, która codziennie przychodziła odwiedzać zamienionego w drzewko brata lub kolege (?) i ciągle z nim rozmawiała. Chłopczyk został zamieniony w drzewko przez królową drzew, gdyż nie szanował przyrody. Doskonale pamiętam jak na drzewku wisiały okulary, gdyż chłopiec miał wadę wzroku i jak w jednym z odcinków kłusownicy leśni próbowali ściąć to drzewko. Dziewczynka bandażami opatrywała rany cięte na drzewku. W ostatnim odcinku królowa drzew przywróciła chłopca do normalnej postaci. Pamiętam że ja jako mały brzdąc oglądając cykl kilku odsłon teatru podczas kolejnych niedziel zastanawiałem się, dlaczego mama chłopca go nie szuka skoro on jest zamieniony w drzewo i nie ma go kilka nocy do domu ;p)
2. Mechaniczna Magdalena (pamiętam tylko że to była taka ożywiona lalka, ale żadnej ze scen nie pamiętam)
3. Szalona lokomotywa (nie wiem czy prawidłowy jest tytuł tego teatru dla dzieci, ale pamiętam że lokomotywa chyba koloru pomarańczowego (nakręcana zabawka) w najmniej oczekiwanym momencie wyjeżdżała np. spod wersalki i wjezdzala pod szafe i nikt jej nie mógł złapać. O czym dokładnie było to przedstawienie niestety nie pamiętam, byłem wówczas bardzo bardzo malutki)


Z mojego dzieciństwa pozostała właściwie tylko jedna niewiadoma, która najbardziej nei daje mi spokoju!


Mimo najszczerszych moich chęci i zapewne kilkudziesieciu już godzin poswieconych na wertowanie stron na internecie, nie znalazłem dosłownie nic o bajce o kogucie, którą nie od dziś poszukuje: żadnych informacji ani o tytule tej bajki ani o produkcji. Pisałem już o niej we wczesniejszych wątkach na tym forum, ale bez rezultatu.
Napiszę to co pamiętam jeszcze raz, być może komus cos się przypomni, bo na internecie nie ma JAKIEJKOLWIEK informacji o takiej bajce, co jest baaaaaaaaaaaardzo dziwne.
Byc moze jest to dobranocka produkcji polskiej (w spisie seriali animowanych polskich wytworni filmowych niestety tytulu tez nie odnalazlem), z kolei popularne w owym czasie bajki czechosłowackie uważam że przewertowałem w miarę dokładnie i dalej lipa... Byc moze dobranocka ta jest innej niz w/w produkcji.
A wiec do rzeczy:
Napisze wszystko dokladnie co pamietam, nie wierze ze nikt tej bajki nie widzial.
Bajka ta musiala byc emitowana gdzies w latach 1986-1991. W każdym razie w koncu lat 90 tych. Najbardziej prawdopodobne lata to 1988-1990. Zaczynała się tak, że z oddali widac bylo miasto i kamera robila zbliżenie dokladnie na ratuszowa wieże na ktorej siedzial kogut (wiatrowskaz). Kogut obserwował z wysoka całe miasto i jak widział że coś się w mieście dzieje (np. trzeba komuś pomóc) to pod wpływem siły wiejącego wiatru zaczynal kręcic się dookoła coraz szybciej i szybciej, az w koncu urywal sie miedzy czasie stajac sie zywym kogutem i lądował w centrum miasta i tam (np. pomagał komuś).
Po zakonczeniu swojej przygody na koniec bajki wracal z powrotem na ratuszowa wieze stajac sie znow nieżywym kogutem wiatrowskazem. Z całą pewnością było kilka odcinków tej bajki.
To co jeszcze pamietam to dobranocke ta czytala pani o pieknym milym glosie (tutaj moge sie mylic, po prostu tak mi sie kojarzy). Bajka ta trwala moze 5-8 minut bo byla uzupelnieniem dla innej bajki . Poprostu zeby wypelnic czas na dobranocke ktora konczyla sie 19.15 dolaczona byla druga bajka wlasnie o tym kogucie
Nie ma zadnej informacji na temat tej bajki w calym internecie a to nie jest mozliwe. Wierze ze ktos z Was ja pamieta. Napiszcie czy wogole PAMIETACIE TAKA BAJKE? oczywiscie rad bylbym za tytul tej bajki lub moze ktos cos innego pamieta np. scene z tej bajki lub jakiej byla produkcji
PROSZE W DALSZYM CIAGU O WASZA POMOC!!!

Pamiętam także serial 2 odcinkowy bodaj to było po bajce w sobote emitowane w serii WALT DISNEY PRZEDSTAWIA (bo tam bardzo często głównymi bohaterami były zwierzęta), chyba tytuł tego był Rikitikita. Głównym bohaterem tego filmu było zwierzątko podobne do łaski lub kuny które walczyło zawsze z kobrą. I to zwierzatko nazywało się Rikitikita. Pamietam że ta kobra z tą łaską rozmawiali ze sobą i kobra mówiła większością słów zgłoską "sssss". I ta "łasiczka" zawsze toczyła bój z tą kobrą. Pamiętacie coś takiego???

Pamiętam jeszcze taki serial dla młodzieży (emitowany chyba w sobote badz niedziele w latach 91-95 w miejsce Niebezpiecznej Zatoki) o takiej bandzie chłopaków- nastolatkow co na BMX-ach jezdzili. I ten ich główny "szef" nazywał się Vini (?-bynajmniej ja tak słyszałem ;p). Pamiętam, że tam jakas dziewczyna (nie należąca do tej bandy), której ten Vini się podobał ale ona była przeciwko temu żeby on nalezał do tej bandy. Dziewczyna też podobała się Viniemu lecz on nie okazywał tego (nie pamietam czy po prostu ta banda wcześniej też nie dokuczała tej dziewczynie). W jednym z ostatnich odcinków Vini stanął w jej obronie i nie pozwolił swoim kolegom z rowerowej bandy jej dokuczać?/obrazic?/skrzywdzic? Jego koledzy wystawili na niego oczy i w związku z ta sytuacją przestał byc juz członkiem tej bandy. Chłopak w koncu ugiął się miłości bodaj w ostatnim odcinku przez co stracił kompletnie reputację wśród kolegów którymi dowodził, przez co wyleciał bandy i stał się ofiarą drwin swoich dawnych kolegów. Pamietam taki moment z tego filmu, że chyba ta dziewczyna wraz z Vinim, bądź tez młodszy brat tej dziewczyny (tutaj nie jestem pewien czy miała brata) powiązała koła tych BMX-ów łancuchami do czegos stabilnego być może do jakiejs siatki. Chłopcy chcieli kogos gonic (być może komus chcieli wtłuc), byli tak narwani i chcieli to tak szybko zrobic ze nie zwrocili uwagi na łancuchy i poprzelatywali przez kierownice i się powywracali na tych rowerach. Pamiętam że skonczyło sie tak że Vini z ta dziewczyna stali się parą ))) Pamietam że ten VINI miał krecone włosy, troszke przydługawe, zakrywające mu kark - takie jak wowczas takie były modne Byc moze był to jakis film produkcji z ktorychs krajow skandynawskich być może amerykanski, ale nie dam sobie nic uciac, jak rzeczywiscie było. Pamiętacie coś takiego ????

Był tez taki film dla młodzieży, był emitowany albo w sobote albo w niedziele (lata 90), gdzies w okolicach rannych godzin. Chyba byl nawet w odstepie krotkiego czasu powtarzany. Film opowiadało szewcu, który miał nawał pracy z butami i nigdy nie mogl zdazyc zrobic butów na czas. I u niego w domu mieszkały krasnoludki i one pewnej nocy te buty mu wszystkie uszyły, poczysciły, tak ze jak sie obudził był zaskoczony i nie wierzył włąsnym oczom. NIestety rownież nie pamietam tytułu. Być może wy pamietacie

Był też taki serial w sobote bodaj był emitowany (po serialu Partnerzy z Ernim). Pamiętam ostatni odcinek tego serialu jak taki zły czarodziej jechał na koniu i głowny bohater znalazł jego serce, które podobne było do kamienia i emanowało blaskiem (to serce było ukryte w takiej jaskini). Głowny bohater rzucił tym sercem o ziemie i ten zły czarodziej w tym momencie spadł z konia i umarł. Nie pamietam jednak tytułu tego serialu, ale wydaje mi sie ze to byl jakis czeskiej może ruskiej produkcji, ale byc moze sie myle.


Był też taki teatr dla dzieci produkcji polskiej, w ktorym to jakies dzieci bawiły sie w chowanego i zamiast sie chowac to wszystkie po kolei zamieniały się w kukiełki- lalki. I co ktore wchodziło szukac poprzedniej osoby znajdowało ją na półce w postaci zmienionej w kukiełkę. Nie pamietam czy nie wolno im było wchodzić do jakiegos pomieszczenia, czy do szafy, czy do skrzyni, a one bawiły się w chowanego żeby własnie tam sie schowac i dlatego tak zostały w te lalki pozamieniane. Pamietam że na koncu tego teatrzyka była puszczona piosenka Krzysztofa Antkowiaka- Przyjaciel wie... MOZE WY PAMIETACIE TYTUŁ TEGO POLSKIEGO TEATRU
Ostatnio zmieniony 8 cze 2011, o 10:14 przez Xiomo23, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Misiek :) » 4 cze 2011, o 21:08

Listę bajek mogę uzupełnić o Mikrobiego i Barbapapę ;)
Xiomo23 pisze: czy wogole PAMIETACIE TAKA BAJKE?
Tak, ale nic poza tym. W drugiej połowie lat 80tych (bo wtedy to leciało na pewno) to już przestawałem oglądać wieczorynki. Mam wrażenie, że to leciało także w Teleranku/Sobótce/Teleferiach, choć oczywiście mogę się mylić.

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Misiek :) » 5 cze 2011, o 08:19

Tak mi się jeszcze rzuciło w oczy:
Xiomo23 pisze: 33. Wyprawa Baltazara Gąbki
Powinno być Porwanie Baltazara Gąbki ;)

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: juka » 5 cze 2011, o 09:54

Xiomo23 pisze: 33. Wyprawa Baltazara Gąbki
34. Misja profesora Gąbki
A dokładniej to:
33. Porwanie Baltazara Gąbki - pierwowzór literacki o tym samym tytule
34. Wyprawa profesora Gąbki - na motywach "Misji profesora Gąbki (S. Pagaczewski napisał jeszcze "Gąbkę i latające talerze, ale tego już nie sfilmowano, może i dobrze :) )

Do spisu wieczorynek dorzuciłabym jeszcze te najdawniejsze, jakie pamiętam: Jacka i Agatkę, Różne przygody gąski Balbinki, Gucio i Cezar, Proszę słonia oraz Dziwny świat kota Filemona, Chłopiec z plakatu, Mrówka i mrówkojad.
PS. Czemu "Wędrówki Pyzy" albo "Piaskowy dziadek" są w innych, a nie w wieczorynkach?

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Xiomo23 » 8 cze 2011, o 08:45

re: Jukka heh... masz racje juka piaskowy dziadek czyli Sandman jak rowniez Wedrowki Pyzy powinny byc przy kryterium wieczorynka, a nie w innych bajkach. Po prostu jakos tak nie pomyslalem ;p
Ale ja nie o tym. Przypomniales mi swoim wpisem swietna bajke ktora dopiero teraz po latach sobie przyponialem ze taka wogole byla. MROWKA I MROWKOJAD (oryg. Ant and The Aardvark). Dzieki !!!
re: poprzednicy. Zgadza sie macie racje z tym tytułami

re: a co do koguta to ta bajka na pewno emitowana byla w Wieczorynce, raczej na 100% nie byla emiowana w Teleranku. Musialo Ci sie pomylic bo w czołówce (w intro) Teleranka tam rzeczywiscie byl taki kogut (ktory skakał z płota) i biegł przed siebie ;p

POZDROWKI DLA WSZYSTKICH FAJNIE ŻE JEST TAKI PORTAL JAK NOSTALGIA

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Robi » 8 cze 2011, o 11:24

W bajkach nie ma Pieska w kratke a serialach Niebieskiego lata

Awatar użytkownika
Misiek :)
Posty: 366
Rejestracja: 12 paź 2006, o 07:18
Lokalizacja: Miastko

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Misiek :) » 8 cze 2011, o 20:22

Xiomo23 pisze: re: a co do koguta to ta bajka na pewno emitowana byla w Wieczorynce, raczej na 100% nie byla emiowana w Teleranku. Musialo Ci sie pomylic bo w czołówce (w intro) Teleranka tam rzeczywiscie byl taki kogut (ktory skakał z płota) i biegł przed siebie ;p
Wcale nie napisałem że nie była emitowana w wieczorynce. Po prostu pamiętam coś takiego także z emisji porannych, a wtedy o tej porze były raczej tylko te które wymieniłem. I wybacz, ale czołówka Teleranka z niczym nigdy mi się nie pomyliła. I nie pomyli.

Ciskasz się z tą bajką od jakiegoś czasu, więc próbowałem pomóc, a w zamain spotykam drwiny. Bez sensu.
Jesteś na forum już kilka lat , wiec powinieneś zauważyć, że ludzie czytają stare pytania i jak ktoś wie, to na pewno napisze. Nawet po kilku latach. Nie musisz więc co jakiś czas powtarzać zapytania albo przemycać ciągle monitów niejako przy okazji w innych tematach.

Awatar użytkownika
Cy-5
Posty: 20
Rejestracja: 9 cze 2011, o 16:36

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Cy-5 » 9 cze 2011, o 17:32

Yatta Yatta Yatta MAN,Gi GI ,SALY LA MAGA,Kapitan Hawk :-)

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Xiomo23 » 9 cze 2011, o 17:43

oj Misiek Misiek... w zaden sposob nie była to jakas kontra w stosunku do Ciebie, a juz tym bardziej drwina pod Twoim adresem. Nie bede tlumaczyl co oznacza samo slowo nostalgia, bo to bez sensu. Ogólnie rzecz ujmujac jest to świetny portal, przeznaczony dla wspomnien, a juz z pewnoscia nie do tego aby kogos zbesztac, lub spowodowac zeby ktos stal sie przedmiotem drwin. To nie portal http://www.zadrwijzkogos.pl. Po prostu kulturalnie Ci odpisalem że moglo Ci sie pomylic, przeciez tutaj tyle osob pisze, ze nie jestem w stanie zweryfikowac kto odpisuje, w jakim wieku jestes, a wiec jak daleko siega Twoja pamiec. Jesli przeczytasz to jeszcze raz to sam zobaczysz ze nie mialo to jakiegokolwiek charakteru ataku na Ciebie. Jesli tak to odebrales to przykro mi bardzo bo nawet w 0,00000000000000000000000000001% nie mialem takiego zamiaru. A ze odpisales to chwala Ci za to. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Cy-5
Posty: 20
Rejestracja: 9 cze 2011, o 16:36

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Cy-5 » 8 lip 2011, o 23:43

Poszukuję młodzieżowego serialu w którym (tak zapamiętałem)grał taki kulawy blondynek nie miał rodziców (lub uciekł z domu) mieszkał w szopie , miał psa podobnego do jamnika ,akcja działa się w jakiejś wiosce ,pamiętam piaszczyste drogi,pola i ową "szopke" no i podejrzewam że był urwisem :-) .proszę o pomoc

Awatar użytkownika
Christof
Posty: 44
Rejestracja: 4 mar 2013, o 15:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Christof » 19 mar 2013, o 00:41

Cy-5: może to był "Emil z Lonnebergi" ??

Awatar użytkownika
Rymek
Posty: 4
Rejestracja: 14 lut 2013, o 01:32

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Rymek » 5 kwie 2013, o 12:27

Xiomo23 pisze:

Mimo najszczerszych moich chęci i zapewne kilkudziesieciu już godzin poswieconych na wertowanie stron na internecie, nie znalazłem dosłownie nic o bajce o kogucie, którą nie od dziś poszukuje: żadnych informacji ani o tytule tej bajki ani o produkcji. Pisałem już o niej we wczesniejszych wątkach na tym forum, ale bez rezultatu.
Napiszę to co pamiętam jeszcze raz, być może komus cos się przypomni, bo na internecie nie ma JAKIEJKOLWIEK informacji o takiej bajce, co jest baaaaaaaaaaaardzo dziwne.
Byc moze jest to dobranocka produkcji polskiej (w spisie seriali animowanych polskich wytworni filmowych niestety tytulu tez nie odnalazlem), z kolei popularne w owym czasie bajki czechosłowackie uważam że przewertowałem w miarę dokładnie i dalej lipa... Byc moze dobranocka ta jest innej niz w/w produkcji.
A wiec do rzeczy:
Napisze wszystko dokladnie co pamietam, nie wierze ze nikt tej bajki nie widzial.
Bajka ta musiala byc emitowana gdzies w latach 1986-1991. W każdym razie w koncu lat 90 tych. Najbardziej prawdopodobne lata to 1988-1990. Zaczynała się tak, że z oddali widac bylo miasto i kamera robila zbliżenie dokladnie na ratuszowa wieże na ktorej siedzial kogut (wiatrowskaz). Kogut obserwował z wysoka całe miasto i jak widział że coś się w mieście dzieje (np. trzeba komuś pomóc) to pod wpływem siły wiejącego wiatru zaczynal kręcic się dookoła coraz szybciej i szybciej, az w koncu urywal sie miedzy czasie stajac sie zywym kogutem i lądował w centrum miasta i tam (np. pomagał komuś).
Po zakonczeniu swojej przygody na koniec bajki wracal z powrotem na ratuszowa wieze stajac sie znow nieżywym kogutem wiatrowskazem. Z całą pewnością było kilka odcinków tej bajki.
To co jeszcze pamietam to dobranocke ta czytala pani o pieknym milym glosie (tutaj moge sie mylic, po prostu tak mi sie kojarzy). Bajka ta trwala moze 5-8 minut bo byla uzupelnieniem dla innej bajki . Poprostu zeby wypelnic czas na dobranocke ktora konczyla sie 19.15 dolaczona byla druga bajka wlasnie o tym kogucie
Nie ma zadnej informacji na temat tej bajki w calym internecie a to nie jest mozliwe. Wierze ze ktos z Was ja pamieta. Napiszcie czy wogole PAMIETACIE TAKA BAJKE? oczywiscie rad bylbym za tytul tej bajki lub moze ktos cos innego pamieta np. scene z tej bajki lub jakiej byla produkcji
PROSZE W DALSZYM CIAGU O WASZA POMOC!!!



Był tez taki film dla młodzieży, był emitowany albo w sobote albo w niedziele (lata 90), gdzies w okolicach rannych godzin. Chyba byl nawet w odstepie krotkiego czasu powtarzany. Film opowiadało szewcu, który miał nawał pracy z butami i nigdy nie mogl zdazyc zrobic butów na czas. I u niego w domu mieszkały krasnoludki i one pewnej nocy te buty mu wszystkie uszyły, poczysciły, tak ze jak sie obudził był zaskoczony i nie wierzył włąsnym oczom. NIestety rownież nie pamietam tytułu. Być może wy pamietacie

Był też taki serial w sobote bodaj był emitowany (po serialu Partnerzy z Ernim). Pamiętam ostatni odcinek tego serialu jak taki zły czarodziej jechał na koniu i głowny bohater znalazł jego serce, które podobne było do kamienia i emanowało blaskiem (to serce było ukryte w takiej jaskini). Głowny bohater rzucił tym sercem o ziemie i ten zły czarodziej w tym momencie spadł z konia i umarł. Nie pamietam jednak tytułu tego serialu, ale wydaje mi sie ze to byl jakis czeskiej może ruskiej produkcji, ale byc moze sie myle.

1."Dwa kosy i kurek z ratuszowej wieży" .Były tam takie dwa kosy ,które temu kogutkowi zawsze dokuczały.Rzeczywiście była to wieczorynka na przełomie lat 80/90.
2.Prawdopodobnie "Wspaniały świat braci Grimm"
3.Chodzi chyba o film "Mio mój Mio" http://www.transatlantyk.org/pl/program ... io-moj-mio

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Syriusz Falcon » 5 kwie 2013, o 20:09

[quote="Xiomo23"]WIECZORYNKI EMITOWANE W TVP

1. Biały delfin Um (org. Oum le Dauphin Blanc)

O ile pamiętam oglądałem delfina na feriach, nie przypominam sobie żeby był emitowany w wieczorynce.
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
Christof
Posty: 44
Rejestracja: 4 mar 2013, o 15:10
Lokalizacja: Kraków

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Christof » 9 kwie 2013, o 23:29

Na liście filmów i seriali dublują się numery 21 i 26 ("Rodzice, miejcie się na baczności")
Ponadto dodałbym jeszcze do tej listy "Tajemnice wygasłych wulkanów" i "Earthstar Voyager".
Na liście "Inne bajki emitowane w TVP" brakuje mi takich tytułów, jak "Starcom" i "Ulysses 31"

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Trochę wspomnień z prl-u (bajki i seriale emitowane w pr

Post autor: Doctor_Who » 23 kwie 2013, o 19:53

Pamiętam także serial 2 odcinkowy bodaj to było po bajce w sobote emitowane w serii WALT DISNEY PRZEDSTAWIA (bo tam bardzo często głównymi bohaterami były zwierzęta), chyba tytuł tego był Rikitikita. Głównym bohaterem tego filmu było zwierzątko podobne do łaski lub kuny które walczyło zawsze z kobrą. I to zwierzatko nazywało się Rikitikita. Pamietam że ta kobra z tą łaską rozmawiali ze sobą i kobra mówiła większością słów zgłoską "sssss". I ta "łasiczka" zawsze toczyła bój z tą kobrą. Pamiętacie coś takiego???
To zwierzę to była mangusta, a nazywało się Rikki-Tikki-Tavi:

http://en.wikipedia.org/wiki/Rikki-Tikki-Tavi
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

ODPOWIEDZ