Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 14 lis 2007, o 18:53

Dudzio pisze:No co ty? :shock: Taki przedmiot jak Ekonomia polityczna socjalizmu też wzbudza nostalgię. :mrgreen:
Dudzio pisze:że jesteśmy w stadium socjalizmu, ale dążymy do komunizmu,

o Jezu ! :D
dobrze że jestem trochę młodszy i pamiętam tylko Delfina UMa :D

bo bym pewnie chodził w imperialistycznych jeansach jak mój kuzyn (który mało nie wyleciał przez to z ogólniaka)
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 14 lis 2007, o 20:30

biały_delfin pisze: bo bym pewnie chodził w imperialistycznych jeansach jak mój kuzyn (który mało nie wyleciał przez to z ogólniaka)
-----------------------------------------------------------
A nie chodziłeś? :o
Ale za co twój kuzyn omal nie wyleciał, za dżinsy jako spodnie, czy za to, że te akurat miały naszywkę MADE IN U.S.A.? :)

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Post autor: biały_delfin » 14 lis 2007, o 20:51

to było jakieś 30 lat temu, chodził w jeansach i NIE BYŁ zapisany do Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej co wtedy było nie do pomyśleniem ! propaganda PRLu nazywała to bodajże "elementem awanturniczym". no ale dość już tej polityki :) tu nie miejsce
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: Syriusz Falcon » 13 kwie 2013, o 10:17

Biorąc pod uwagę to, że miałem bardzo bujną wyobraźnię, nie spodziewałem się po XXI w. niczego dobrego. Wiedziałem że głównym problemem i zagadnieniem przyszłego świata będzie energia, no bo skoro ograniczali już w latach 80 dostawy prądu..., no cóż taki był mój tok myślenia. Spodziewałem się natomiast super szybkich pojazdów latających i znacznie mniej pojazdów naziemnych. Przyrost naturalny wywoływał u mnie niepokój o wyżywienie, bo jedzenia w pigułkach, nie mogłem sobie wyobrazić. Spodziewałem się również że ludzie udomowią jakąś planetę i będzie można tam zamieszkać.
Niestety większość w tamtych latach widziało XXI wiek inaczej, od tego w którym przyszło nam żyć.
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: biały_delfin » 19 kwie 2013, o 20:43

w 2000 roku był program czy dłuższy felieton gdzie porównywali wyobrażanie o XXI wieku z rzeczywistością.
marzenia o latających pojazdach i przenoszeniu się w czasie nie spełniły, natomiast w wielu wypowiedziach powtarzało się, że ludzie będą o wiele bizej siebie - i spełniło się - dzisiaj świat to globalna wioska, a i technologia poszła dużo naprzód
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: biały_delfin » 19 kwie 2013, o 20:48

nie wiem czy to należy do tematu, ale pamięntam pod koniec podstawówki marzyłem sobie, że z przenośnego komputera w mieszaniu babci łączę się z komputerem w domu (pojecie internetu nie istniało). spełniło się
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Sławomir
Posty: 32
Rejestracja: 11 maja 2008, o 20:58

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: Sławomir » 20 kwie 2013, o 21:22

Niedawno roześmiałem się do rozpuku jak obejrzałem fragment "futurystycznej" kreskówki "Dżetsonowie". Postęp technologiczny - jest, nawet coś w rodzaju internetu mieli, tylko oczywiście tego tak tam nie nazwano, ale spełniało podobną rolę, oprócz tego latające pojazdy, budynki unoszące się w przestrzeni kosmicznej, praca polegająca na wciskaniu jednego przycisku itp. Jedna tylko rzecz się nie zgadzała: zupełny brak przemian obyczajowych! U Dżetsonów model rodziny jest tradycyjny aż do bólu, tzn. "mąż w pracy, żona w domu". Chyba przedstawiono tam jakąś wizję przyszłości alternatywnej, w której w zarodku zdławiono ruch feministyczny. Ach, i te fryzury rodem z połowy XX wieku... Żadnych kobiet z krótkimi włosami, mężczyzn z piercingiem, ludzi wytatuowanych od stóp do głów.

Ciekaw jestem, jak kilkadziesiąt lat temu prognozowano na temat zmian obyczajowych zachodzących w społeczeństwie. Bo postęp technologiczny to sprawa oczywista - ale nie należy zapominać, że implikuje on przemiany w innych sferach, które należy brać pod uwagę. Zetknęliście się może z takimi "gdybaniami" lub może sami mieliście takie przemyślenia?

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: Syriusz Falcon » 21 kwie 2013, o 11:40

Świat przyszłości widziany oczyma twórców filmowych, jest bardziej rozwinięty niż obecnie. Ludzie poprzedniej epoki spodziewali się większego i szybszego postępu technologicznego, "Kosmos 1999" czy chociażby "Powrót do przyszłości 2"
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: biały_delfin » 21 kwie 2013, o 21:31

jednak czasami rzeczywistość dorównywała fanatatyce albo ja przeganiała. pamietam film dokumentalny Startreku. kiedy pojawiły się komórki i jeden z aktorów miał ja na planie filmu, koledzy żartowali - Pokaż swój komunikator : )
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: biały_delfin » 21 kwie 2013, o 21:37

Sławomir pisze: Ciekaw jestem, jak kilkadziesiąt lat temu prognozowano na temat zmian obyczajowych zachodzących w społeczeństwie. Bo postęp technologiczny to sprawa oczywista - ale nie należy zapominać, że implikuje on przemiany w innych sferach, które należy brać pod uwagę. Zetknęliście się może z takimi "gdybaniami" lub może sami mieliście takie przemyślenia?
Ciekawa myśl. skojarzyło mi się dokładnie na temat: filmach dotyczących przyszłości przewija się wątek cybernetycznego, sztucznego, odchumaizownego, "bezdotykowego" seksu :) np. w filmach W. Allena albo Człowiek Demolka z Sallonem i innych. nie sprawdziło się ??

z bardziej nostalgicznych tematów - to jeden z naszych forumowiczów zauważył, że w filmie "Pan kleks w komosie" dzieci nie znają bajek, przyrody. "Jest tylko ekran z błyszczący cyferkami" (fragment jednej z piosenek).
Sławomir pisze:technologiczny - jest, nawet coś w rodzaju internetu mieli, tylko oczywiście tego tak tam nie nazwano,
możesz opisać co ? nie mogę sobie przypomnieć.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Sławomir
Posty: 32
Rejestracja: 11 maja 2008, o 20:58

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: Sławomir » 22 kwie 2013, o 16:14

biały_delfin pisze:możesz opisać co ? nie mogę sobie przypomnieć.
Chodzi mi o ten komputer, który mieli w domu, z dużym ekranem. Można było na nim prowadzić wideorozmowy, przesyłać wiadomości itp. Czyli coś na kształt Internetu. Jedynie nie pokazano rozrywkowej strony tego czegoś, ale ze wspomnianej kreskówki widziałem niewiele odcinków, więc może i na ten temat coś było.

Ah! I jeszcze jeden absurd w tej kreskówce - jak się zdaje, nie mają tam żadnej alternatywy wobec papierowych pieniędzy.

Wydaje mi się, że przedstawiona w "Dżetsonach" wizja przyszłości mogłaby być rajem np. dla pana Janusza K.-M. W końcu rozkwita tam kapitalizm w stylu amerykańskim połączony z konserwatywną obyczajowością. Co zresztą jest zupełnie zrozumiałe - chodziło o pokazanie ówczesnych (lata 60. XX wieku) Stanów Zjednoczonych w przyszłościowej scenerii. W końcu "Flintstonowie" "dzieją się" w epoce kamienia łupanego, a tam też stosunki gospodarcze i obyczajowe są identyczne jak w "Dżetsonach" i wszystkich innych produkcjach Hanny-Barbery z tego okresu.

No, ale dzięki temu można się trochę pośmiać przed telewizorem. :D

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: Syriusz Falcon » 22 kwie 2013, o 19:49

A pamiętacie cytat z "Podróż za jeden uśmiech", jak Poldek pyta Dudusia czy ma może telefon bez drutu. Teraz jak oglądam ten fragment czuję się wyjątkowo nostalgicznie.
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
Trajgul
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2012, o 09:13
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: Trajgul » 9 maja 2013, o 12:28

Gdzieś może w drugiej czy trzeciej klasie podstawówki w podręczniku języka polskiego było coś w stylu "świat za 100 lat". A na ilustracji były dzieciaki, które do szkoły leciały (dosłownie), bo miały przymocowane do plecaka jakieś śmigiełko ;) Oglądając filmy z lat 80-tych można zauważyć, że ówczesny futuryzm, który wydawał się niesamowity dziś jest codziennością (branża telekomunikacyjna czy informatyczna).

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: Doctor_Who » 9 maja 2013, o 17:19

biały_delfin pisze: w wielu wypowiedziach powtarzało się, że ludzie będą o wiele bizej siebie - i spełniło się
Moim zdaniem ludzie dziś wcale nie są bliżej siebie, a wręcz przeciwnie. Każdy żyje w swoim świecie, a różne fejsbuki, twittery i inne tego typu wynalazki stwarzają bliskość tylko powierzchowną. Kiedyś liczyło się bardziej międzyludzkie uczucie, a jeden list napisany z serca choć szedł tydzień bardziej zacieśniał więzy niż tuzin ''komciów'' i ''lajków'' :x.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Wasze wyobrażenia na temat XXIw.

Post autor: biały_delfin » 11 maja 2013, o 18:24

Doctor_Who pisze:
biały_delfin pisze: w wielu wypowiedziach powtarzało się, że ludzie będą o wiele bizej siebie - i spełniło się
Moim zdaniem ludzie dziś wcale nie są bliżej siebie, a wręcz przeciwnie. Każdy żyje w swoim świecie, a różne fejsbuki, twittery i inne tego typu wynalazki stwarzają bliskość tylko powierzchowną. Kiedyś liczyło się bardziej międzyludzkie uczucie, a jeden list napisany z serca choć szedł tydzień bardziej zacieśniał więzy niż tuzin ''komciów'' i ''lajków'' :x.
hm, co do fb to rzeczywiście - w serialu South Park było fajnie podchwycone że była rywalizacja, żeby mieć jak najwięcej "przyjaciół". na nk często dodawały ciebie do znajomych osoby, z których nie miały nic z tobą wspólnego.
wiadomo że internet nie zastąpi przyjaźni (chociażby nie pokłócisz się z kimś) to jeszcze stwarza różne niebezpieczeństwa.
sam często psioczę, bo wolałbym porozmawiać z przyjaciółmi (rzeczywistymi , nie wirtualnymi) bezpośrednio, niż przez mejla albo komórkę.

z drugiej strony fb czy internet to potężne narzędzie, można rozpowszechnić informacje czy idee. mogłem poznać i porozmawiać - chociażby na naszym forum - ciekawych ludzi, mają coś do powiedzenia, system wartości
pomaga też niepełnosprawnym, które bez netu nie miały by w ogóle kontaktu z drugim człowiekiem.
ja sam mogłem kontaktować się i porozmawiać z siostrą przez skypea kiedy była na drugim końcu świata - Australi.
albo kuzyn z Niemiec mógł po latach nawiązać kontakt z nami (pomijam, że było to możliwe bo runął komunizm i żelazna kurtyna).
moglem odnaleźć i mejlować z koleżanką z piaskownicy - nostalgicznych czasów.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

ODPOWIEDZ