Miasteczko Twin Peaks

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 19 wrz 2013, o 09:11

Zainspirowany sąsiednim tematem o pokrewnym nastrojowo serialu, zakładam temat o tej serii. Aktualnie powtarzany na CBS Action, serial jeszcze raz oczarował mnie swoją niepowtarzalną atmosferą i klimatem. Po raz pierwszy oglądałem go będąc kufniaszem (los obdarował mnie dość ''liberalnymi'' rodzicami, którzy zawsze pozwalali mi oglądać wszystko co chcę) i wywarł na mnie niezapomniane wrażenie, choć nie rozumiałem połowy wątków, ale było to coś zupełnie innego, czego nie widziałem dotąd w tv. Teraz mogę w pełni docenić dzieło Lyncha. Jest to bez wątpienia produkcja kultowa, pretensje do tego miana co i rusz zgłaszają nowe serie, ale szybko po finale ich ''kultowość'' się kończy (kto dziś pamięta jeszcze o np. ''Zagubionych'', czy ''Skazanym na śmierć''?) a legenda ''Miasteczka...'' żyje i trwa do dziś...

Są na tym forum miłośnicy przygód agenta Coopera?
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Kamila » 19 wrz 2013, o 18:24

Też lubiłam !!! Za pierwszym razem nie oglądałam, bo mi rodzice nie pozwalali (byłam w 7-8 klasie). Potem, chyba na fali popularności "Archiwum X" Polsat wykupił powtórki i wreszcie mogłam obejrzeć. Rzeczywiście był inny od tego, co było zarówno wcześniej, jak i później. Choć chwilami zagmatwany. I w sumie, jakbym oglądała wcześniej, to i tak bym połowo nie zrozumiała, więc już nie mam pretensji do rodziców. Fajny, mroczny klimat. Super muzyka - mam nawet kasetę magnetofonową. Musiałabym sprawdzić, czy można gdzieś dostać CD. Ale mimo tego wszystkiego, to jednak zdecydowanie "Archwium" dzierżyło i dzierży palmę pierwszeństwa.

Awatar użytkownika
Syriusz Falcon
Posty: 611
Rejestracja: 16 lut 2010, o 19:42
Kontakt:

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Syriusz Falcon » 20 wrz 2013, o 20:06

Dzisiejszym odpowiednikiem Archiwum X jest "Fringe".
Nigdy nie można być pewnym , co w naszej pamięci jest ważne.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: biały_delfin » 24 wrz 2013, o 20:13

Doctor_Who pisze: Są na tym forum miłośnicy przygód agenta Coopera?
i znów mamy podobną wyobraźnię Dokktorze Who

Serial leciał w ostanie klasie mojej podstawówki, pamiętam jak dziewczyny puściły główny temat na rozdaniu świadectw (idealne do porzegnań)

na samym początku serial wydawał mi się częściowo niesamowity (uśmiechający się czarny worek na zwłoki), a częściowo idiotyczny.

z serialu lubię surrealistyczny klimat, śledztwo, które nie doprowadza do wyjaśnienia zagadki morderstwa Laury Palmer.
Ostania scena z Karłem w czerwonym pokoju w lesie. no i muzyka Anglo Badalamentiego.

Później polubiłem twórczość oryginalnego reżysera, który nosił 3krawaty na raz. obejrzałem Twean Peaks. Ogniu krocz z maną. zacząłem wypożyczać wcześniejsze (jeszcze wtedy na vhsie) Blue Velevet, Diunę (film sf, ale z bardzo ciekawą gustowną scenografią), Człowiek słoń

później na bieżąco czekałem na kolejne premiery "Lost Higway", Mullholland drive i wreszcie kręcony w Łodzi i z Polakami - Inland Empire

Pamiętam w OKFie na pokazie jego filmów, po projekcji "Głowy do wycierania" rozległy się oklaski. (uważam film z największe dzieło Lyncha) oprócz filmów, facet zajmuje się nieprojektowaniem wnętrz, jest muzykiem jazzowym. Uwielbiam surrealistyczny klimat, logikę snu, koszmaru sennego. można by pisać.... widzę że kreci dalej jakieś filmy, trzeba by kiedy nadrobić.

niestety ostatnio stracił w moich oczach zadając się z jakimś nieciekawym towarzystwem, jakimiś dziwnymi sektami, natomiast nie przestaje go cenić za twórczość, wyobraźnię.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 12 paź 2013, o 19:08

Dzisiaj ''Blue Velvet'' na CBS Europa :!:
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Marecki384
Posty: 278
Rejestracja: 30 gru 2010, o 08:12

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Marecki384 » 13 paź 2013, o 19:56

Kurde lubiłem ten serial
Archiwum X początku lat 90

Kris
Posty: 12
Rejestracja: 13 wrz 2012, o 11:22

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Kris » 17 paź 2013, o 10:27

Miasteczko Twin Peaks oglądałem podczas pierwszej emisji na TVP1, czyli w roku 1991 na wiosnę. Co piątek o 20:00 zasiadałem przed telewizorem, by rozkoszować się niesamowitą atmosferą miasteczka, budowaną przez niepokojącą muzykę, znakomity scenariusz i świetną grę aktorską. Twin Peaks to serial, który zmienił oblicze telewizji, gdyby nie Twin Peaks to nie byłoby Archiwum X i Losta.
W serialu Fringe, który niedawno się skończył po 5 sezonach było kilka nawiązań do Miasteczka Twin Peaks - Walter Bishop, przynajmniej dwa razy wyciągał charakterystyczne okulary o kolorowych szkłach, mówiąc że to wynalazek jego przyjaciela doktora Jacoby ze stanu Washington :)

Awatar użytkownika
krasnal
Posty: 7
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 13:15

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: krasnal » 1 gru 2013, o 20:26

Również ja uwielbiałem ten serial, choć musiałem go oglądać po kryjomu. Pieńkowa dama, wiśniowe babeczki, tajemnicza Diane (która nigdy się nie pojawiła), Leo bijący Shelly mydłem w pończosze, tańce Audrey - wszystko to zostaje w mojej pamięci do dziś.
Kde domov můj?

MaxiKaz
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2014, o 17:18

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: MaxiKaz » 17 sty 2014, o 11:16

Ja też oglądałem i pamiętam go jako bardzo tajemniczy. Ale od 'tamtych' czasów nie oglądałem go i trochę boję się oglądać, by nie psuć wrażeń jakie zostały. Ale czuję, że ten moment się zbliża i zaliczę ten tytuł ponownie. Tym bardziej, że się Lynch ostatnio odgraża, że jakaś kontynuacja ma być, albo coś...
Bo ja jestem Maxi Kaz. Ale tylko jeden raz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 17 sty 2014, o 17:39

Tym bardziej, że się Lynch ostatnio odgraża, że jakaś kontynuacja ma być, albo coś...
Oj, to ciekawe, bo kiedyś zarzekał się, że TP to sprawa definitywnie skończona. Ale artyści czasem po latach potrafią zmienić zdanie o 180 stopni (vide Sapkowski :D). Chociaż... akcja Twin Peaks toczy się w roku 1989. W śnie-wizji Coopera Laura mówi do niego coś w rodzaju ''do zobaczenia za 25 lat".

1989+25=2014

Więc jeśli kiedykolwiek wskrzesić Twin Peaks, to właśnie teraz, najlepszy moment.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: biały_delfin » 17 sty 2014, o 18:30

Ale numer ! nieźle. to się czasami zdarza, ale tym największym artystom.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 17 sty 2014, o 18:36

Jestem z natury sceptyczny wobec reaktywowania hitów sprzed lat (owszem, czasami się to udaje, ale zdecydowanie częściej nie), ale jeśli naprawdę to sam Lynch się za to miałby zabrać (nawet jeśli tylko jako producent), to biorę w ciemno a przynajmniej daję mu wielki kredyt zaufania.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 5 lip 2014, o 10:56

Dzisiaj na TVP KULTURA gratka dla miłośników twórczości Lyncha: ''TP: Ogniu krocz za mną" oraz ''Głowa do wycierania''!

====

EDIT 15.08.2014:

No i okazało się, że na 25-lecie będzie wypuszczenie na DVD w końcu wyciętych scen z "Ogniu...". Też dobrze. Muszę to obejrzeć!

PS. Dzisiaj dopiero dowiedziałem się, że dwa miesiące temu zmarł Jimmy Scott, jazzmanm który śpiewał w Czarnej Chacie.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: Doctor_Who » 28 mar 2015, o 14:43

Po 25 latach Lynch i Frost wracają do kręcenia Twin Peaks!

http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/to-j ... 75080.html

Szkoda tylko, że część oryginalnej obsady się wykruszyła - oprócz Scotta, o którym wspominałem nie żyją odtwórcy roli Boba, majora Briggsa, Packarda, Pete'a, Milforda i starego kelnera (wcielenie Olbrzyma). Chociaż Pete i Packard mogli zginąć w wybuchu banku, a burmistrza pewno wybrano nowego, to bez Boba ciężko będzie...
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: Miasteczko Twin Peaks

Post autor: qba83 » 28 mar 2015, o 23:25

Chyba, że w roli Boba obsadzą kogoś innego. Ja też pamiętam ten serial, jak go oglądałem podczas pierwszej emisji w TVP. Miałem ok 7 - 8 lat i wydawał mi się dziwny i straszny ( bo taki w rzeczywistości był) Najbardziej w pamięci zapadła mi scena, jak Leland przemieniał się w Boba i zabił Maddy https://www.youtube.com/watch?v=PIt4UMNGu2Q , oraz kobieta, która miała poparzona twarz i udawała faceta doklejając sobie wąsy.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2016, o 06:23 przez qba83, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ