ksero

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

ksero

Post autor: mutant » 20 mar 2014, o 21:01

Pamiętacie, kiedy w Waszej okolicy pojawiło się ksero? U mnie w czasach szkolnych powszechne było jeszcze przepisywanie lekcji, jeśli ktoś nie był w szkole, albo proszenie drugiej osoby, żeby pisała wszystko przez kalkę dla nas. Pamiętam jednak jak przez mgłę, że później pojawił się punkt ksero w domu sąsiadującym ze szkołą i czasem się tam chodziło, żeby coś skopiować, jeśli zależało nam na czasie. To musiało być pod koniec lat 80., bo maturę zdawałam w 1989.
"Zmarszczył brwi w zamyśleniu, wybierając śrubę ocynkowaną".

juka
Posty: 1328
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 22:50

Re: ksero

Post autor: juka » 20 mar 2014, o 21:20

W roku 1989, kiedy zdawałam maturę, jakieś zagadnienia maturalne woziliśmy kserować 50 km do większego miasta, bo bliżej niczego takiego nie było. W tym samym roku, już jesienią, gdy trafiłam na studia, takie punkty już były, chyba najpierw "na mieście", potem też na uczelni. Gdy zaczęłam pracę (w szkole) rozmaite materiały dla uczniów przygotowywało się pisząc przez kalkę, ksero pojawiło się dopiero po paru latach. Kiedy to dziś wspominamy, młodsi nauczyciele robią taaakie oczy :).

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: ksero

Post autor: Robi » 21 mar 2014, o 08:57

W moim miescie pojawilo sie chyba w pierwszej polowie lat 90, ale moze wczesniej tylko nie wiedzialem bo nie musielem korzystac

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: ksero

Post autor: gumisio » 24 mar 2014, o 07:07

U mnie pojawiło się chyba w latach 80-tych ale raczej w drugiej połowie ... najpierw obejmowało jakąś część pawilonu meblowego. Była też usługa xero w naszym urzędzie miasta a także punkt ksero na pewnej ulicy i tam było najwięcej kserowania, głównie przez młodzież szkolną, która wtedy kserowała książki, zeszyty i wszelkie pomoce szkolne.
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

kamiledi15
Posty: 19
Rejestracja: 8 lis 2013, o 15:19

Re: ksero

Post autor: kamiledi15 » 24 mar 2014, o 12:53

U nas w podstawówce i gimnazjum zawsze się pożyczało zeszyty. Nawet nie wiem, czy ksero było, bo nigdy z tego nie korzystaliśmy. Najciekawiej było, jak się dyktowało notatki przez telefon :D

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: ksero

Post autor: qba83 » 6 kwie 2014, o 21:18

U mnie w mieście xero było w 1990 r, w jakimś zakładzie fotograficznym. Może nawet jakiś punkt był wcześniej. W mojej szkole podstawowej też była kserokopiarka, kiedy chodziłem do 1 klasy, czyli rok szkolny 90/91, ale na dobre ten punkt zaczął działać jakiś czas później i prócz uczniów korzystały z niego także osoby z zewnątrz.

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: ksero

Post autor: biały_delfin » 9 kwie 2014, o 20:04

Ja pamiętam że jako ciekawostkę czytałem o ksero w Młodym Techniku gdzieś w po katastrofie Challengera (czyli 86) i tam poznałem zasadę działania.
kiedy się pojawiało ?
nie pamiętam dokładnie, ale chyba się kserowalło przed maturą , może środek technikum, a na studiach to już normalka
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: ksero

Post autor: Doctor_Who » 29 sty 2018, o 10:18

U mnie w szkole ksero pojawiło się dość wcześnie, za to pierwsza maszyna była chyba kupowana z drugiej ręki, bo jakość kopii pozostawiała wiele do życzenia. Mordęgą były kserowane przez nauczycieli np. jakieś zadania czy testy (np. z historii, polskiego czy j. obcego), gdzie trzeba było posiłkować się zdjęciem, które w wersji ksero wyglądało często jak jedna wielka czarna plama :|.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

armonik
Posty: 50
Rejestracja: 3 lut 2020, o 14:25

Re: ksero

Post autor: armonik » 2 wrz 2021, o 11:45

ojejku! Nie pamiętam! Jakoś z początkiem lat 90 chyba. Moja mama - muzyk przestała wtedy żmudnie przepisywać nuty ;)

__________________
https://cm-skopia.pl/

ODPOWIEDZ