Bajki o których zapomniano

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: biały_delfin » 19 kwie 2014, o 10:04

Christof pisze:To ja przypomnę serial, który na początku lat 90-tych leciał w paśmie Disneya:
http://www.youtube.com/watch?v=WFgLL8EN71I

"Earth Star Voyager" - dowód na to, ze kiedyś Disney potrafił zrobić porządny serial nieanimowany (nie to, co dzisiaj).
W paśmie Disney przedstawia leciały najpierw serial animowany a potem fabularny. w pewnym momencie zaczął mi się podobać film fabuarny i trochę byłem siebie zadowolony że już nie tylko kreskówki.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

natrix
Posty: 2
Rejestracja: 8 maja 2014, o 13:40
Kontakt:

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: natrix » 21 maja 2014, o 09:15

Księga Dżungli anime - serial z końca lat 80 puszczany kilkanaście lat temu na Polonii 1;) Mój ulubiony z tamtych lat;)
Neony <<< stare reklamy polskich miast

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: gumisio » 21 maja 2014, o 15:28

Ale serial ten był puszczany u nas w latach 90-tych :) więc raczej do treści strony nie pasuje ... aczkolwiek zastanawiam się nad rozszerzeniem granicy lat :)
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: Doctor_Who » 22 maja 2014, o 17:42

Cóż... wychodzi na to, że nostalgia to dla każdego coś innego. Po prostu coś co było ''kiedyś''. I jeszcze jedno. Z przyczyn, że się tak wyrażę, naturalnych tych dla których lata 90. są nostalgiczne będzie coraz więcej przybywać i to też musicie wziąć pod uwagę :wink: .
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: gumisio » 22 maja 2014, o 19:36

Też o tym pomyślałem ... ale zastanawiam się co takiego nostalgicznego mogłobyć w latach 90-tych ... nostalgicznego w oglądaniu lub w zachowywaniu się ludzi ...
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: Robi » 22 maja 2014, o 20:14

Mysle ze roznica polega na tym ze my wspominamy lata 70 i 80 z jednej strony ze byly to czasy naszego dziecinstwa i mlodosci a z drugiej strony byla to inna epoka czyli lata PRL-u. Natomiast 90 to nowa epoka ktora caly czas trwa , ale jest jednoczesnie okresem wspomnien dla tych ktorych okres dziecinstwa przypadal wtedy.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: Doctor_Who » 23 maja 2014, o 07:48

Natomiast 90 to nowa epoka ktora caly czas trwa
Ja tam nie wiem, czy można stawiać znak równości między ''dzisiaj'', a dzikim kapitalizmem obrotnych cwaniaczków z okresu przemian ustrojowych. Poza tym, choć młody jestem z opowieści starszych wnioskuję, że PRL też nie był przecież monolitem, raz było lepiej, raz gorzej.
astanawiam się co takiego nostalgicznego mogłobyć w latach 90-tych ... nostalgicznego
Jakie mam skojarzenia z latami 90.? Hm... szybko na zasadzie strumienia świadomości: Gra telewizyjna pegasus. Królowie handlu na bazarach stadionowych. Kicozwate horrory Phantom Pressu w księgarniach (chała straszna, ale się czytało). Moda na dinozaury wywołana Parkiem Jurajskim. Wojownicze Żółwie Ninja (znowu poślizg w stosunku do Zachodu!). Star chipsy, stare reklamy: Ojciec, prać? Pollena 2000 Nowoczesne kobiety kupują proszek Lanza. Miś Coccolino. Stare ''Koło Fortuny'' (Magda, pocałuj pana!), ''Randka w ciemno'', ''Czar par''. Gra ''Magiczny miecz'' (osobiście nie posiadałem, ale kumpel mocno się nią jarał). Bitwy skinów z punkami. Ekologiczny superbohater ''Kapitan Planeta'' ;). ''Bravo'' i ''Popcorn'' (zbieranie plakatów, owijanie w nie zeszytów i podręczników szkolnych), wafelki Kuku-Ruku, dresy z kreszu. ''Kalendarz szalonego małolata'' (te stare wydania, nie te późniejsze ''ugrzecznione''. Macarena, Lambada, Coco Jambo. Big Cyc z jego ''wojną plemników''i ''Makumbą''. Chłopaki wzdychali (i nie tylko :D) do Pameli Anderson ze ''Słonecznego patrolu''. Jajka Tamagotchi (miałem... podróbkę :P). MTV i Beavis And Butthead. ''Mortal Kombat''. Telewizja RTL7 (która sama w sobie jechała nieco na nostalgii, przypomniała m.in. Robin Hooda z Praedem). Swoją największą popularność przeżywa disco polo, nawet dostaje się do kampanii Kwaśniewskiego (Niby tak wszyscy na disco polo jadą, a najlepsze jest to, że jednak dziwnym trafem wszyscy znają teksty na pamięć :p choćby Boysów "Jesteś szalona" albo "Białego Misia" :P któż tego nie zna ?). Wielkie parcie na j. angielski. Zaczyna grać WOŚP Owsiaka. W mediach dziennikarze straszą sektami niebo i antrovis. Gorączka końca tysiąclecia. Koniec świata ma nastąpić w roku 2000. Mafia pruszkowską, Art B i Bagsik. Protesty ''moherów'' (choć to pojęcie wówczas nie istniało!) przeciwko filmowi ''Ksiądz''. Wałęsa i jego druga Japonia, kuroniówka, Balcerowicz, upadłe PGRy i sytuacja jak opisana w ''Arizonie''. Małe wiadomości DD. Polskie ZOO. Wymienianie się ''karteczkami'' (rany, jakie to dziś kretyńskie się wydaje). ''Spotkania z balladą'' w Kopydłowie, Kabaret Potem. Magnetowidy, hity satelity (wiem, że już w latach 80. się pojawiły, ale to w 90. był największy boom), anime, ''Dragon Ball'' i ''Czarodziejka z Księżyca'', ''Yattaman'', ''Ulisses''. Pierwsze komiksy o zachodnich superbohaterach (to ma też dwa końce, bo nasz rodzimy komiks w latach 90. podupadł nieco) z wydawnictwa TM Semic. UFO, ''Z archiwum X'', ''Faktor X'' (zbierałem), twarz na Marsie. Spice Girls i inne girlsbandy. boysbandy (w tym nasz rodzimy Just 5), Śmierć Cobaina z ''Nirvany''. Jackson oskarżony o pedofilię. Liroy, scyzoryk :D ! Pet Shop Boys. Ace of Base. ''Rakotwórcza'' guma do żucia Turbo (w ogóle jakoś ostatnio trudno o taką zwykłą gumę balonową z naklejkami, wszędzie jakieś tylko miętowe orbity, winterfreshy), guma ALF z albumem do klejenia, TAZO z ''Gwiezdnymi wojnami'' (dziś wszelkiego rodzaju gadżety w chipsach nie robią wrażenia, wtedy to był SZAŁ). Cóż, jak coś mi jeszcze wpadnie do głowy, to napiszę.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Robi
Moderator
Posty: 2379
Rejestracja: 23 gru 2004, o 23:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: Robi » 23 maja 2014, o 15:42

Doctor_Who pisze:
Natomiast 90 to nowa epoka ktora caly czas trwa
Ja tam nie wiem, czy można stawiać znak równości między ''dzisiaj'', a dzikim kapitalizmem obrotnych cwaniaczków z okresu przemian ustrojowych. .
Pewnie ze nie mozna , tak ja nie mozna porownywac lat 70 do 80 , ale lata 80 a 90 to juz totalna przepasc.

Sławomir
Posty: 32
Rejestracja: 11 maja 2008, o 20:58

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: Sławomir » 3 cze 2014, o 20:16

Przyznam, że dziwi mnie klasyfikowanie "Fintstonów", "Jetsonów" itp. w kategorii bajek zapomnianych. Postaci z tych kreskówek wciąż są - i długo pewnie jeszcze pozostaną - swego rodzaju ikonami popkultury. Freda Flintstona czy Scooby'ego Doo rozpoznają nawet małe dzieci (np. moi siostrzeńcy), więc z pamięcią o tych bajkach jest całkiem nieźle.

Z bardziej zapomnianych (bo tu nie wspomnianych) - wszystkie były puszczane gdzieś tam na początku lat dziewięćdziesiątych - czy ktoś z Was pamięta takie kreskówki jak "Wiewiórcze opowieści", "Domel", "Bystry Bill", "Herkules i Piff", "Sharky i George", "Latające Misie", "Ekoludki i Śmiecioroby", "C.L.Y.D.E.", "Na Gwiezdnym Szlaku", "Samuraje z Pizza Kot"... Może przypomnę sobie jeszcze jakieś tytuły. Wiem, że niektóre z tych kreskówek widziałem tylko po angielsku, a dopiero później je puszczano w polskiej TV.

Dodam jeszcze, że świetne kreskówki robiła kanadyjska wytwórnia CINAR, np. "Bandę Owidiusza", a z wymienionych przeze mnie powyżej tytułów także "Sharky'ego i George'a", "Latające Misie", "Ekoludki i Śmiecioroby" i "C.L.Y.D.E.'a".

I jeszcze warto wspomnieć moje ulubione kreskówki z Polonii 1: "Księga Dżungli" i "W Królestwie Kalendarza".


Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: gumisio » 10 sie 2014, o 19:20

O Lisku Vuku, Cudownej Podróży pisałem na swojej nostalgicznej stronie ... www.nostalgia.pl

Wuzzle też tam są ...

Przepraszam ale tam może być z deczka mały bałagan ... bo stronę, która jest po przeprowadzce
porządkuję w miarę wolnego czasu.
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
Marecki384
Posty: 278
Rejestracja: 30 gru 2010, o 08:12

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: Marecki384 » 10 sie 2014, o 21:44

Admin to są bajki zapomniane przez TV :)

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: gumisio » 11 sie 2014, o 04:54

:) przez TV tak - przez nas nie ...
TV to o wieeeeelu sprawach tzn. programach i bajkach zapomniało.
Na wakacje stara się niektóre z nich odkurzyć ale to już nie to .... :(
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

Awatar użytkownika
Marecki384
Posty: 278
Rejestracja: 30 gru 2010, o 08:12

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: Marecki384 » 11 sie 2014, o 13:12

Wiesz tak się zastanawiam gdyby KRRIT powstała gdZieś w 1991 koncesje by rozdano tak w 1992
I oprócz Polsatu dostały by jeszcze tak ze 3 stacje ogólonopolskie + 2 ponadregionale (Niepokalanów i ktoś jeszcze) to TVP musiała by się solidnie starać żeby nie stracić widzów

MRT1
Posty: 6
Rejestracja: 10 lis 2014, o 15:50

Re: Bajki o których zapomniano

Post autor: MRT1 » 10 lis 2014, o 20:31

Czy ktoś pamięta bajkę "Kiwaczek" w której występował taki smutny skarb? Obrazek

A bajkę o dwóch misiach? Cwanym i łatwowiernym?Obrazek

ODPOWIEDZ