jakich bajek baliśmy się ?

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: biały_delfin » 26 paź 2013, o 16:35

niezłe!
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Krzsm
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2013, o 16:48

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Krzsm » 28 paź 2013, o 22:00

ja to się bałem kameleona Super z Tajemnicy szyfru.....brr...

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 28 paź 2013, o 23:39

ja nie pamiętam, abym bał się Buki. Buka tak naprawdę wcale nie była zła, tylko zimna.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Doctor_Who » 29 paź 2013, o 09:54

Buka była smutną postacią. Szkoda mi jej było. Nie rozumiem skąd w necie wzięła się jej sława ''koszmaru dzieciństwa''.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

pspot
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2014, o 09:03

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: pspot » 16 paź 2014, o 16:46

Witam po raz pierwszy nostalgowiczów,

ja jakoś żadnej bajki nie wspominam traumatycznie. Za to pamiętam jedną rzecz do dziś, której się bałem jak nie wiem co:

otóż gdy miałem może 3, 4 lata, pamiętam, jak w telewizji w przerwie pomiędzy blokami programowymi (dziś pewnie leciałyby kolorowe reklamy), pokazywali taką dziwną planszę a w tle leciała psychodeliczna muzyka. Potem jak byłem starszy to uświadomiłem sobie, że był to obraz pomnika Chopina z Łazienek Królewskich w Warszawie (Chopin siedzący pod przechylonym drzewem). Wtedy nie wiedziałem co to jest, wyglądało dla mnie jak jakieś straszydło. No i ta muzyka poważna w tle: najpierw bębny coraz głośniej i głośniej, potem uderzenie talerzy i kupa innych instrumentów. Najgorsze było, że jak mieli dłuższą przerwę to tę muzykę puszczali jeszcze raz - już nie czekałem aż się zacznie - zawsze uciekałem do mamy :mrgreen: Myzukę pamiętam do dziś, ale nie umiem jak zapisać znakami graficznymi :)

Mój młodszy brat bał się natomiast bardzo muzyki z Pi i Sigma - ja byłem już starszy, więc dla mnie była ok.

Geo Dutour
Posty: 292
Rejestracja: 24 maja 2006, o 21:10

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Geo Dutour » 16 paź 2014, o 21:31

Czyli sygnał Interwizji: https://www.youtube.com/watch?v=mQj04tjFcno
Gdy byłem mały, to myślałem, że korona tej wierzby nad Chopinem to są jego włosy :)
Dziś nie ma już Interwizji, natomiast sygnał Eurowizji też zawiera charakterystyczną muzykę: https://www.youtube.com/watch?v=WcuzQ6QokNI

Awatar użytkownika
biały_delfin
Administrator
Posty: 1949
Rejestracja: 12 lis 2006, o 22:45

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: biały_delfin » 18 paź 2014, o 18:59

a mi się kojarzył że cala rzeźba z wierzbą to jakaś twarz.
"On l'appelle OUM le Dauphin ... "
Biały Delfin UM (piosenka)
Fragment filmu

Sławomir
Posty: 32
Rejestracja: 11 maja 2008, o 20:58

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Sławomir » 19 paź 2014, o 15:03

Mi też rzeźba Chopina z Łazienek dziwnie się kojarzyła. Niby wiedziałem, że to Chopin, bo ktoś mi to powiedział, ale to drzewo w ogóle nie wyglądało dla mnie jak drzewo i ciągle się zastanawiałem, co to w ogóle jest. Przypominało mi raczej jakiegoś potwora. Planszy ze wspomnianym pomnikiem nie pamiętam (jestem na to pewnie "za młody"), ale kojarzyłem ten pomnik z różnych zdjęć i pudełek czekoladek.

A czego się bałem? Smerfów! Sam nie jestem pewien dlaczego, być może ze względu na Gargamela, ale to chyba było jednak coś innego. W każdym razie był u mnie w domu taki duży plakat ze Smerfami i moja babcia mówiła, że bałem się na niego patrzeć (na szczęście nikt nie wpadł na "cudowny" pomysł, by uszczęśliwić mnie wieszaniem go na ścianie).

Buka z Muminków, co ciekawe, nie robiła na mnie żadnego wrażenia - do tego stopnia, że przez wiele lat nie pamiętałem, że w ogóle była tam taka postać, chociaż tę kreskówkę bardzo lubiłem.

Co do "Wyspy Niedźwiedzi" zgodzę się, że to dziwna bajka - niespecjalnie ją lubiłem, ale z drugiej strony też się jej nie bałem. Kiedyś na "Nostalgii" znalazłem o niej wzmiankę i obejrzałem sobie parę odcinków w Internecie. Rzeczywiście: postaci negatywnych jest tam więcej niż pozytywnych, a siły natury są dla głównych bohaterów nieprzyjazne (czterech pogodotwórców to - jak się zdaje - cztery żywioły, tzn. ptak Grom to powietrze, syrena Lodyna to woda, małpa Tropik to ziemia, a czarownica Marwelina to ogień). Tym co ratuje bohaterów kreskówki jest ich przyjaźń i miłość, które to jednak są siłami przeciwstawnymi do sił przyrody - od razu skojarzyło mi się to z filmem "Antychryst" z 2009 r., gdzie również natura przedstawiona jest jako coś złego (tytułowy Antychryst; wróg człowieka i jego wartości). A więc zupełnie inne przesłanie, którymi jesteśmy obecnie najczęściej raczeni (tzn. że to człowiek i jego cywilizacja są złe, że należy zachowywać więź z naturą, która jest dobrą i troskliwą matką, że należy dbać o środowisko i chronić Ziemię przed samymi sobą itp.). Nie zgadzam się jednak, że woda była tam skażona, bo w tej wodzie żyły rekiny, no i poza tym w wodzie ciągle pluskała się syrena Lodyna (która to - co również nietypowe w kreskówkach dla dzieci - była przedstawiona z nagimi piersiami).

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Doctor_Who » 19 paź 2014, o 15:37

Ja w ogóle Gargamela się nie bałem. Pamiętam, że na podwórku stała taka stara szopa i moja nieżyjąca już sąsiadka chciała odstraszyć nas dzieciaki od chodzenia tam mówiąc, że tam jest Gargamel. No to ja oczywiście chciałem zobaczyć tego Gargamela...

Natomiast JAK PRZEZ MGŁĘ (ze zrozumiałych powodów) kojarzę, że mogłem się przestraszyć jakiegoś świątecznego przerywnika w TV, z rozwijającym się sam z siebie i eksplodującym prezentem gwiazdkowym, sądzę, że po nim mógł lecieć wtedy jakiś Kubuś Puchatek, czy coś podobnego, ale miałem może wtedy jakieś może 4, góra 5 lat...
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

pspot
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2014, o 09:03

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: pspot » 20 paź 2014, o 11:06

Geo Dutour pisze:Czyli sygnał Interwizji: https://www.youtube.com/watch?v=mQj04tjFcno
Gdy byłem mały, to myślałem, że korona tej wierzby nad Chopinem to są jego włosy :)
Dziś nie ma już Interwizji, natomiast sygnał Eurowizji też zawiera charakterystyczną muzykę: https://www.youtube.com/watch?v=WcuzQ6QokNI
Tak to to :twisted: choć w głowie ta muzyka mi się wydawała bardziej przerażająca... no i zauważyłem w komentarzach spod linku, że też niektórzy się tego bali :mrgreen:

Sławomir
Posty: 32
Rejestracja: 11 maja 2008, o 20:58

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Sławomir » 20 paź 2014, o 19:08

Przypomniała mi się teraz jedna konkretna scena z kreskówki, której bardzo się bałem. Pochodziła ona z bajki "Alfred Jonatan Kwak", gdzie w jednym z odcinków tytułowy bohater wpadł do studni i nie miał jak się z niej wydostać ani wezwać pomocy. Co ciekawe, w tej kreskówce wiele odcinków kończyło się źle, w jakichś dramatycznych okolicznościach (np. ten ze studnią) i na "happy end" trzeba było z reguły czekać do połowy następnego.

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 26 paź 2014, o 17:50

Ja pamiętam, że jakoś się bałem dźwięku tej trąbki, co grałą w południe hejnał z Wieży Mariackiej w radiu i tych poprzedzających ją stuków. Nie wiem, dlaczego, ale ze 3 lata wtedy miałem. Plansza z pomnikiem Chopina intrygowała mnie, zastanawiało mnie co ona właściwie przedstawia, ale czy się jej bałem to nie pamiętam. Bajka Alfred Jonatan Kwak w ogóle była jakaś taka przygnębiająca. Nie przepadałem za nią. Pamiętam scenę z końca jakiegoś odcinka, jak kaczorek został uwięziony w jakimś lochu, przykuty za szyję do ołowianej kuli lub ściany. W lecącej na początku lat 90 bajce edukacyjnej "Muzzy" przeraziła mnie scena jak króla lwa kopnął prąd, po czym znalazł się wewnątrz komputera i nie mógł się wydostać.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2018, o 19:50 przez qba83, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Doctor_Who » 26 paź 2014, o 19:52

Z tych strasznych kreskówek to jeszcze pamiętam Klementynkę:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Klementynk ... imowany%29

Ostatni odcinek jaki oglądałem pamiętam skończył się, że tytułowa dziewczynka znalazła się w Wenecji w czasach Renesansu i oprowadzał ją Pinokio. Potem nie wiem co się działo, czy zmieniono porę emisji (nie sądzę, że to była wieczorynka), czy też może jakaś KRRiT interweniowała, co dziwnym by nie było, pamiętajmy, że przez to zdjęto np. Darkwing Ducka. Na główną bohaterkę dybała jakaś zła siła, a ci złoczyńcy z poszczególnych odcinków to jej słudzy, pamiętam że ci dwaj z pierwszych odcinków którzy nie wykonali zadania znaleźli się w postaci robali, czy innych maszkar (ale z głowami ludzi) i chyba smażyli się w jakimś piekle (!!!), więc straszno było (po latach moja pamięć i wyobraźnia mogła podkoloryzować to i owo).

(wydaje mi się też, że polska emisja była jednak nieco wcześniej niż '94)

Aha i jeszcze jedno: Jimbo (leciało to chyba w Tik Taku, lub w czymś podobnym). Nie był to straszny serial, ale czołówka pamiętam, że wydawała mi się dziwna:

https://www.youtube.com/watch?v=Ke7r3SBC-z8

Te okrzyki uderzające w coraz to wyższe tony, miny tych owiec, chowających się ptaków i to rozbijające się szkło w wieży lotniczej, zawsze wydawało mi się, że te postacie boją się, że ten samolot na nie spadnie, nie wiem czemu.
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Geo Dutour
Posty: 292
Rejestracja: 24 maja 2006, o 21:10

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: Geo Dutour » 29 paź 2014, o 21:32

Pewno już o tym pisałem: bałem się planszy z napisem "Film tylko dla dorosłych". Zresztą tak samo bałem się, że spikerka powie, że film jest dla dorosłych. Dlatego w porę uciekałem do łazienki albo chociaż do drugiego pokoju. Natomiast nie bałem się samego faktu, że nie mogę oglądać filmu. To mi szczerze mówiąc "zwisało".

qba83
Posty: 620
Rejestracja: 17 gru 2008, o 05:28

Re: jakich bajek baliśmy się ?

Post autor: qba83 » 30 paź 2014, o 22:46

Tak, też wydaje mi się, że Klementynke zdjęto, ze względu na straszne wątki występujące w tej bajce, a TVP wyemitowała zaledwie kilka odcinków. Zgadza się, że emisja KLementynki była w PL wcześniej niż w 1994r. Było to wczesną wiosną 1992, jakoś po tym jak wróciłem z ferii zimowych, na których i tak byłem 3 tygodnie zamiast 2 z powodu ospy wietrznej. Leciałą w sobotnie lub niedzielne poranki, a któregoś razu w tym paśmie zamiast Klementynki zagościła Sara Mała Księżniczka. Dodam, że Klementynka miałą polski dubbing i tytuowa piosenka też była śpiewana po polsku. Mnie też ta bajka wydawała się dość dziwna i raczej nie dla dzieci. Pamiętam, że dość wystraszył mnie jeden z odcinków, jak Klementynka miała mieć operację, której podjął się zły doktor Billot, tak naprawdę był to potwór prześladujący Klementynkę, nie wiem z jakiego powodu, który chciał ją zabić. Jednak Hemera pokrzyżowała te plany. Z palca wystrzeliła jej wiązka laserowa w brzuch doktora Billota, który po chwili stanął w płomieniach i okazał się tym ognistym potworem. Dość przeraziła mnie ta scena. Potem chyba tydzień później był jeszcze jeden odcinek, a następnie Klementynkę zdjęto z anteny.

ODPOWIEDZ