Filtr - fotografia à la PRL

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Filtr - fotografia à la PRL

Post autor: Doctor_Who » 15 lip 2018, o 09:24

Zastanawia mnie, czy jest możliwe stworzenie lub ściągnięcie skądś filtru/skryptu, który symulowałby stare fotografie takie jakie znamy z naszej młodości. Myślę głównie o darmowym programie GIMP, ale i Photoshop się nada. Chodzi mi o taki wygląd, jaki prezentuje fotka ze strony Bufet PRL:

https://bufetprl.files.wordpress.com/20 ... iak-ok.jpg

Sam mam kilka takich zdjęć swoich i mojej siostry w domowym archiwum. Nie jest to sepia, bo kolory są widoczne, ale charakterystycznie wyblakłe. Można oczywiście próbować bawić się suwakami i metodą prób i błędów odtworzyć taki efekt ręcznie, ale ciekawe, czy ktoś uzdolniony w tej materii nie spróbowałby zrobić taki skrypt, który tworzyłby to z automatu (tak jak są filtry dla fotografii w sepii).
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Rafcio88
Posty: 7
Rejestracja: 5 mar 2018, o 08:30

Re: Filtr - fotografia à la PRL

Post autor: Rafcio88 » 1 gru 2018, o 18:20

Nie wiem jak jest do PS-a, ale do GIMP'a jest dodatek GMIC - po doinstalowaniu jego pojawi się w Filtry - opcja „G'MiC”. Tam wchodzimy w „Dostępne filtry”, wybieramy „Colors”, następnie „Vintage Style”, i regulujemy sobie, aczkolwiek mozna pozostawić niezmienione opcje. Sam dopiero to odkryłem.
Stąd można pobrać: https://gmic.eu/

Awatar użytkownika
Doctor_Who
Posty: 929
Rejestracja: 29 lis 2011, o 18:01
Lokalizacja: Gdzieś w czasoprzestrzeni ;)

Re: Filtr - fotografia à la PRL

Post autor: Doctor_Who » 1 gru 2018, o 18:49

No proszę, a więc coś takiego jest :D.
Dzięki, zainstaluję i poeksperymentuję z opcjami!
"Niebezpiecznie jest opierać wielkość swą na ujemnej wartości swych nieprzyjaciół." - Stanisław Ignacy Witkiewicz.

armonik
Posty: 50
Rejestracja: 3 lut 2020, o 14:25

Re: Filtr - fotografia à la PRL

Post autor: armonik » 12 lis 2020, o 11:58

dzisiejsza technika potrafi zdziałać cuda!
________________________
Nowoczesne kotły Viessmann

ODPOWIEDZ